DPÜ DUSCART Efficiency Challenge’ta Türkiye Dördüncüsü

907

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi DUSCART Elektromobil Takımı, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları 2020 Elektromobil kategorisinde yerli elektrik motorunu üreterek girmiş olduğu yarışlarda Türkiye 4.sü olarak büyük bir başarıya imza attı.
DPÜ DUSCART, Alternatif Enerjili Araç Yarışları 2020’yi Türkiye dördüncüsü olarak tamamladı.
1-5 Eylül 2020 tarihlerinde Kocaeli’deki Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilen etkinliğe katılan DPÜ DUSCART ekibi, TÜBİTAK’ın katılımcı üniversitelerden talep ettiği dört adet zorunlu yerli ürün geliştirme koşullarından olan motor, batarya yönetim sistemi, yerleşik şarj birimi ve araç kontrol sistemi ile yardımcı komponentlerden batarya paketlemesi, Üniversitemizin Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği laboratuvarlarında tamamen yerli parçalarla üreterek elektrikli aracımızda başarılı bir şekilde kullandı.

FİNAL YARIŞLARINDA TÜRKİYE DÖRDÜNCÜLÜĞÜ
DPÜ DUSCART katıldığı bu organizasyonda yapılan final yarışında 4. sırayı elde etti. DUSCART ekibi, teknik anlamda amacın yerli üretim olduğu bu etkinlikte Türkiye çapında katılımcı takımlar arasında elektrik motorunu kendi üreten ve yerli motoru ile yarışan ekiplerden biri olarak önemli bir başarıya imza attı.

DPÜ TANITIM VE YAYGINLAŞTIRMA TEŞVİKİ’NE LAYIK BULUNDU
DPÜ DUSCART’ın elde ettiği başarılar sadece yarışma ile sınırlı kalmadı.
Takım yıl içersinde yerli sistemlerinin tanıtımı ve elektrikli araçlar konusunda yapmış oldukları farkındalık çalışmalarından dolayı TÜBİTAK tarafından Elektromobil kategorisinde Communication Award (İletişim Ödülü) kazanarak Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşviki’ne layık bulundu.

BAKAN VARANK’TAN DPÜ ARACINA İMZA
Organizasyonun son günü olan 6 Eylül’de İstanbul’da bir gösteri yarışı düzenlendi.
Bu yıl yeniden Formula 1’e ev sahipliği yapacak İstanbul Park pistinde düzenlenen yarışı Körfez Pisti’nde olduğu gibi tribünden takip eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, yarışın ardından DPÜ DUSCART’ı ziyaret etti.

DPÜ DUSCART’A FORMULA 1 DAVETİ
DUSCART’ın gösteri yarışında attığı hızlı turların dikkat çektiğini kaydeden Bakan Mustafa Varank ve Başkan Prof. Dr. Hasan Mandal öğrencileri tebrik ettiler ve günün hatırasına DUSCART aracı üstüne imzalarını attılar.

FORMULA 1 YARIŞLARINA BİLET HEDİYESİ
Bakan Varank takımda yer alan öğrencilere bu yıl 13-15 Kasım’da duzenlenecek Formula 1 yarışları için bilet hediye ederek kendilerini İstanbul Park’taki yarışa beklediğini ifade etti.

REKTÖR UYSAL DUSCART ARACINI TEST ETTİ
TÜBİTAK’ın Alternatif Enerjili Araç Yarışları 2020 Elektromobil kategorisinde dördüncülük elde eden DPÜ DUSCART, kazandığı Communication Award ile Rektörlüğü ziyaret etti.
Rektörlük önünde Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Atilla Batur tarafından karşılanan öğrenciler yarışmadaki tüm aşamaları ve bu yarışlara nasıl hazırlandıklarını Üniversite yönetimi ile paylaştı.
DPÜ DUSCART’a dördüncülük getiren otomobille kısa bir sürüş gerçekleştiren Rektör Uysal araca tam not verdi ve öğrencileri tebrik etti. Otomobilin hazırlanma aşamaları hakkında da öğrencilerden ve öğretim üyelerinden bilgiler alan Rektör Uysal gelecek yıl düzenlenecek yarışlara da katılma sözü verdi.

UYSAL: “BU BAŞARI KÜTAHYAMIZA HAYIRLI OLSUN”
Elde edilen başarıyı “Bu ekibin başarısı azmindendir, gayretindendir” diye açıklayan Prof. Dr. Kâzım Uysal, şunları söyledi:
“Öğrencilerimizin çalıştıkları atölye çok uygun değildi. Teknik sorunları ve ekisklikleri vardı. Buna rağmen çalıştılar ve başardılar. Ben genç kardeşlerimi tebrik ediyorum.
Bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum. Bu ekip ‘salgın’ demedi. ‘Okul kapalı’ demedi ve yeri geldi karda yeri geldi güneşin altında bir araya gelip sabahlara kadar çalışmaya devam etti ve sonucunda böyle bir eser ortaya koydular. Arkadaşlarımız dördüncülüğün yanında Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşviki’ne de hak kazandılar. Bu başarıda emeği olan akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi kutluyorum. Bu başarı halkımıza, Üniversitemize ve Kütahyamıza hayırlı olsun” dedi.
ŞENAY AYDEMİR
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir