‘Peygamberimiz ve Gençlik’ konferansları

870

Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla Gediz, Hisarcık ve Aslanapa ilçelerinde “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu bir konferans düzenlendi.
Gediz’de konferans
Kütahya’nın Gediz Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla Gediz Belediye Kültür Salonu’nda düzenlenen programda Kuran-ı kerim tilaveti okunmasın ardından sinevizyon gösterisi sunulu. Açılış konuşmasını İlçe Müftüsü Nurullah Koçhan yaptı. Koçhan’ın konuşmasının ardından Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar Peygamberimiz ve Gençlik” konulu bir konuşma yaptı.
Müftü Hüseyin Hazırlar konuşmasında “Gençlik; insanın, kendini, yaratıcıyı ve evreni anlamlandırma sürecinde, varlık alanında kendini öne çıkararak kâinatı ve hadiseleri yorumlamayı tercih ettiği bir dönemdir. Bununla birlikte iç dünya-dış dünya dengesinde bazı gelgitleri yaşadığı fırtınalı bir dönem. Bu açıdan gençlik devresi, ömür sermayesinin en önemli kazanımı ve ilerleyen yaşlardaki kemal dönemi için esasında oldukça bereketli bir havzadır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bu döneme özel bir anlam atfetmiştir. O bize, kişinin ahiret yolculuğunda ‘gençliğin nerede tüketildiği’ sorusuna muhatap olmadan hareket edemeyeceğini bildirmiştir” dedi.
Konferansı sonunda Gediz Kaymakamı Muhammet Önder İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’a plaket ve çiçek takdim etti.
Programa İlçe Kaymakamı Muhammet Önder, Ak Parti İlçe Başkanı Avukat Mesut Yörük, , Belediye Başkan vekili Erol Altıntaş, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aydın, İlçe Müftüsü Nurullah Koçhan ve vatandaşlar katıldı.
Hisarcık’ta konferans
Hisarcık Müftülüğünce Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu konferans düzenlendi.
Belediye Düğün Salonundaki konferans saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kuran tilavetiyle başladı. Konferansın açış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Mustafa Arda, Hz. Peygamber’in, vahyin nüzulünden itibaren gençleri önemsediğine vurgu yaparak,” Gençleri en yakınında bulundurmuş, sürekli ilim öğrenmeye teşvik etmiş, vahiy kâtipliğinden ordu komutanlığına kadar kritik pek çok noktada görevlendirmiştir. Rasul-i Ekrem, vahiyle büyük bir değişim ve dönüşüm yaşayan toplumun, kazandığı hasletleri koruyabilmesi için gençlerin enerjisine başvurmuştur. Toplumsal değişim ve dinamizm tarihin her döneminde suyunu gençlerden almıştır. İslam dini de gençliği, atalarının diniyle övünen putperest toplumda değişimin, ıslahatın dinamosu olarak görmüş ve benimsemiştir. Buna mukabil gençler de Hz. Peygamber’i sevmiş, ona tabi olmuş ve küçük yaşlardan itibaren öğrendiklerini gelecek nesillere aktarmak için olağanüstü gayret göstermişlerdir. Onun (s.a.s.) gençlerle arasında ihdas ettiği samimi iletişim, daha sonraki nesillere örnek teşkil etmiştir” diye konuştu.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhami Günay,” Bugün Peygamberimizin mürebbisi olan Kuran-ı Kerim, hadisi şerifleri elimizdedir. Onun eğitim tekniklerini, metotlarını gayet iyi biliyoruz. Ama ne eksikte biz onun gibi muazzam dönüştürücü, değiştirici ufku dünyaların ötesine uzanan bir gençlik yetiştiremiyoruz? Ben konuşmam da bu soruya cevap aramaya çalışacağım” dedi.
Gençlerin mürşidi ve muallimi olarak Resulullah’ın (s.a.v) eğitimini örnek gösteren Günay,” Evet, Peygamberimiz bu muazzam gücü nasıl kazandı? Zira ümmi bir Peygamber’di, zira ebeveyinin himayesini hiç hissedemedi. Onun terbiyesini hiç göremedi. Peki, bu yüksek ahlakı, donanımı nereden elde etti? Resulullah (s.a.v) nasıl bir eğitimden geçirildi de o eğitim yöntemini kendi eğittiği nesiller üzerinde uyguladı. Ufukları sadece küçücük bir kabileden bilemediniz Medine şehrinden ibaret insanlara dünyanın nizamını düzenini değiştirmeye ahdedecek, azmedecek bir nesil ortaya çıkardı. Bugün çok popüler bir ifade ile denir ya! “Eğiticilerin eğitilmesi” diye. Eğitici iyi eğitilecek ki onun eğittiği nesiller de o istikamette iyi eğitilmiş olsun” ifadelerine yer verdi.
Aslanapa’da konferans
Aslanapa Belediyesi Kültür Evinde’ki konferansa konuşmacı olarak Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar katıldı.
Peygamberimizin hayatını örnek almanın ve gençlere bu bilinci aşılamanın önemine vurgu yapan Müftü Hazırlar “Son peygamber Hz. Muhammed (S.A.V) tüm insanlığa olduğu gibi bize de örnek bir insandır. Hazreti Muhammed (S.A.V) gençlik yıllarında, ‘Muhammed’ül Emin’ vasfını kazanmıştır. Peygamberlik öncesi ve peygamberliği esnasında, gençlerin bilgili, iffetli, doğru, adaletli ve cesaretli yetişmelerine çok büyük önem vermiştir” dedi.
Program sonunda Aslanapa Belediyesi tarafından tüm ilçe halkına yemek ikramı yapıldı.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir