Aizanoi yeniden canlanacak

533

Vali Ali Çelik; en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, dünyanın ilk borsası, dünyada benzeri olmayan stadyum tiyatro kompleksi, Kibele Kutsal Alanı, odeonu, agorası ve hamamlarıyla geçmişi 5 bin yıl öncesine uzanan Aizanoi Antik Kenti’nin yapılan çalışmalarla 2021’den itibaren yeniden canlanacağını söyledi.
Dünyanın ilk borsasına ev sahipliği yapan Aizanoi Antik Kenti’nin sahip olduğu farklı potansiyellerin tüm dünyayla buluşturularak şehre sosyal ve ekonomik değer sağlaması için Kütahya Valiliği öncülüğünde başlatılan çalışmalar aralıksız devam ediyor.
Vali Ali Çelik, Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan antik kentte incelemelerde bulunarak sürdürülen çalışmaların son durumu hakkında bilgiler aldı.

“KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK”
Yöre halkının da dahil edileceği projelerin tamamlanmasıyla Aizanoi’nin cazibe merkezi haline geleceğini kaydeden Vali Ali Çelik, “Kaybedecek vaktimiz yok. Aizanoi’deki antik ve sosyal dokuyu bütünleştirerek yerli ve yabancı turistlerin burada daha fazla vakit geçirmelerini sağlayacak şekilde planladığımız çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlama gayretindeyiz” dedi.

“KAYIKLAR YENİDEN YÜZECEK”
Roma köprülerinin yer aldığı Penkalas Çayı’nda tıpkı antik çağdaki gibi kayıkların yüzdürüleceğini belirten Vali Çelik, Penkalas Çayı Projesi’nin 2021 yılı içerisinde tamamlanmasının planlandığını söyledi.
ŞENAY AYDEMİR
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir