OLAĞANÜSTÜ DURUMDAYIZ

721

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Ankara Masası YouTube kanalında pandemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Rektör Kavuncu, olağanüstü durumda olduğumuzu vurgulayarak, vatandaşların virüs konusunda yeterince hassasiyet göstermediklerini belirtti.

“SAĞLIKÇILARIMIZIN ALDIĞI RİSKLERİ BİR GÖZ ÖNÜNE ALIN”
Ankara Masası YouTube kanalında Gökhan Gökyıldırım’ın sorularını cevaplayan KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, pandemi sürecinin başlangıcından itibaren Kovid- 19 ile ilgili farkındalık oluşturmak için sosyal medya üzerinden paylaşımlar yaptığını ifade etti. Rektör Kavuncu’nun kendi sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığı mesajların ses getirdiğini belirten Gökyıldırım, serumu kendi sırtına bağlayarak çalışan hemşire paylaşımının, sağlıkçıların nasıl bir özveriyle çalıştıklarını gösterdiğini söyledi. Rektör Kavuncu paylaşımlarla ilgili, “Sağlıkçılarımızın aldığı riskleri bir göz önüne alın. Bu arkadaşlarımızın bir kısmı ailelerinden uzak kalmayı yeğliyorlar. Çünkü bu riski ailelerine taşımak istemiyorlar. Mesai kavramları artık neredeyse yok. İnsanüstü gayretle çalışıyorlar. Bu risklerini sonuçlarını biz görüyoruz. Yani sağlıklarından, zamanlarından, canlarından feda da bulunuyorlar. Gün geçmiyor ki bir sağlıkçımızdan üzücü bir haber almıyor olalım. Lütfen kurallara uyalım.” dedi

“TOPLU TÖRENLERİ ERTELEYELİM”
Vatandaşlarımızın yeterince hassasiyet göstermediklerini vurgulayan Rektör Kavuncu, düğünler gibi toplu törenlerdeki kalabalıklara dikkat çekti. Kavuncu, “Toplumun bu konuda duyarlılığı az. Yeterli hassasiyeti gösterilmiyor maalesef. 10 kişi yan yana durup sohbet ediyorsa, bunları nasıl açıklayacağız? Bunlar vazgeçilebilir. Bir vatandaş olarak demiyoruz ki insan evlenmesin, sünnet yapmasın. Bunların hepsini yapabilir. Sadece erteleyin lütfen. Bugün olağanüstü bir durumdayız. Sağlıkçıların emeğini hissetsinler. Sağlık sisteminin üzerine binen yükü de hissetsinler. Bakın tüm dünyada 24 milyona yaklaşan hasta, 1 milyona yaklaşan vefat sayısı var. Ülkemiz bundan etkileniyor. Her gün Sağlık Bakanımız açıklıyor. Kendimizi izliyoruz. Şu an yeni bir pikle karşı karşıyayız. Öncelikle Kurban Bayramı sonrası artan yeni bir yük var. Halkımızdan toplu törenleri ertelemelerini rica ediyoruz. Her geçen gün bir arkadaşımızın bu hastalığa muzdarip olduğunu gözlemliyoruz.” şeklinde konuştu.

“BU HASTALIĞIN NET BİR TEDAVİSİ YOK”
“Bu hastalığın net bir tedavisi yok.” ifadesini kullanan Rektör Kavuncu, “İlaçlar hastalığın sadece belirli bir yönünü, belirli bir sürecini, belirli bir aktivasyonunu önleyebilecek ve kişinin bağışıklık sistemine yardımcı olacak ölçüde ilaçlar.” dedi.

“VİRÜS ORGANLARA ZARAR VEREBİLİYOR”
Gençlerin pandemi konusunda rahat davrandığını belirten Rektör Kavuncu, hastalığı geçirenlerin eski hallerine dönebileceklerine dair garanti olmadığına dikkat çekti. Kavuncu, “Gençsiniz. Hastalığı geçirdiniz. Eski halinize tam döneceğinize dair bir kanıt var mı? Virüsü yenebiliyorsunuz ama organlar ne durumda.
Virüs organlara zarar verebiliyor. Yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda virüsün örneğin kalbe hasar verdiği belirtiliyor. Kalp hücrelerini bozabiliyor. Kalp kırıyor bu hastalık. Hem manevi yönden hem fiziksel olarak kırıyor. Bu hastalık hangi sevdiğimizi bizde ayıracak. Hangi sıkıntıya sokacak. Bundan haberdar değiliz.
O yüzden sokakta keyfi 10 veya 5 kişi sohbet yapmak doğru değil. Ülkeye, millete, sevdiklerimize ve kendimize zararlı. Farkında olmamız gerekiyor. “ dedi.

“KÜTAHYA’DA HASTA YÜKÜNÜ KARŞILIYORUZ”
Rektör Kavuncu konuşmasına şöyle devam etti: “Biz Kütahya’da şu an hasta yükünü karşılıyoruz. Bu hasta yükü şu an iki katına çıktı yine karşılıyoruz. Peki 4 katına çıkınca? Peki 6 katına, 8 katına çıktığında ne yapacağız? Onun için bunu önlemek elimizde. Korunaklı olursak, tedbir alırsak en hastalıklı olan yerde dahi kendimizi koruma imkanına sahibiz. Ama eğer kendimizi korumaz, kurallara uymaz isek, en rahat dediğimiz açık havada bile bu hastalığı alma riskimiz var. Bunu da ülkemize getireceği, etrafımıza getireceği yükün farkında olmamız lazım.”
MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir