‘İmkan verildiğinde engelliler de her şeyi başarabilir’

148

Kütahya’da, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla program düzenlendi.

Programda konuşan Vali Vekili Fikret Zaman, herkesin bir engelli adayı olduğunu hatırlatarak imkan verildiğinde engellilerin her işi başarabileceğini söyledi.

Dumlupınar Spor Salonu’ndaki tören, engellilerin salona giriş seremonisi ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Vali Vekili Fikret Zaman, burada yaptığı konuşmada, herkesin engelli adayı olduğunu belirtti.

Engelliliğin farklı şekillerde gerçeklemiş olabileceğini dile getiren Zaman, şunları kaydetti: “Hayatın akışı içerisinde ya doğarken engelli olabiliyoruz ya da birçoğumuz uğradığımız kazalar neticesinde engelli kalabiliyoruz. Engellilik hepimiz için olmuş olabilir. Yani hepimiz birer engelli adayıyız. Dolayısıyla bugün aslında hepimizin günü. Bu farkındalığın farkında olarak bu günleri kutlamamız gerekiyor. Yine engelliler toplumun içinde hep varlar. İmkan verildiğinde engelli bireylerin neleri başarabileceğini hep birlikte görebiliyoruz.”

Belediye Başkanı Alim Işık ise 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü empati yapmak adına çok önemsediğini söyledi. Sağlıklı insanların böyle günlerde kendilerini bir günlüğüne de olsa engellilerin yerine koyabilmesi gerektiğini kaydeden Işık, “Bizler sahip olduğumuz nimetlere ne kadar şükretsek azdır. Bu günler, beraber yaşadığımız engelli kardeşlerimizin sorunlarının farkına varmamız için de çok önemli. Engelli kardeşlerime her zaman destek olan ailelerimize de şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varlar ve iyi ki onların sayesinde engelli kardeşlerimiz devletimizin ve milletimizin sağladığı imkanlardan faydalanarak toplumda var olabiliyorlar.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından bu yıl ilk defa oynanmaya başlayan Engelliler Farkındalık Turnuvası Hemsball ile yine Kütahya’da engelliler tarafından ilk kez oynanmaya başlanan Empati Ligi Boccia final müsabakaları oynandı.

Sporcuların müsabakalarının ardından protokol üyelerinin de oynadığı finallerin ardından ödüller takdim edildi. Program, Kütahya Engelliler Umut Spor Kulübü sporcuları tekerlekli sandalye dans gösterisiyle sona erdi.

RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir