‘Engelliler bireylerin insan onuruna yakışır biçimde yaşamları için çalışıyoruz’

140

Dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklama yapan Kütahya Valisi Musa Işın, engelli vatandaşların birey olarak, insan onuruna yakışır biçimde, hayatın içinde herkesle birlikte yaşama hakkı olduğunu bildirdi.

Engellilerin bu hakkı sağlamada herkese önemli görevler ve sorumluluklar düştüğünü belitten Vali Işın, “Devletimizin evrensel ölçülerde engelli bireylerin desteklendiği ortamların oluşturulması ve yaşamlarını kolaylaştırma çalışmaları, toplumsal bilinçlenme ve kamuoyu desteği ile anlamlı ve etkin boyuta ulaşacaktır.” dedi. Kütahya’da engelli bireylerin insan onuruna yakışır biçimde yaşamaları için yasalar kapsamında çalışmalar, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları tarafından sürdürüldüğünü de hatırlatan Işın, şöyle devam etti: “İlimizde de engelli bireylerin insan onuruna yakışır biçimde yaşamlarını sürdürebilmeleri için mevcut yasalar kapsamında çalışmalar, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları tarafından sürdürülmektedir. Bu kapsamda; “Engelliye Evde Akraba Bakımı” hizmeti ile 2 bin 993 engelli vatandaşımızın ailelerine aylık ödemeler yapmaktayız. Ayrıca 5 Özel Engelli Bakım Merkezimizde 441 bakıma muhtaç engelli vatandaşımıza “Kurum Bakımı Hizmet Modeli” kapsamında yatılı kurum hizmeti sunulmaktadır. Huzurevi Yaşlı Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezlerimizde 137 yaşlımıza hizmet veriyor ve Kütahya Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezimizde 40 ruhsal engelli kadına destek sağlıyoruz. Engelliler için erişilebilirlik konusunda çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. 2023 yılında iki kamu kurumumuz daha “Erişilebilirlik Belgesi” almaya hak kazanmış ve 160 kamu/özel alanın denetlemesini gerçekleştirmiş bulunmaktayız.”

Engelli çocuklara eğitimde öncelikli hizmet verdiklerini, kentteki 3 bin 515 engelli çocuğun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda engel durumuna uygun eğitim modelinden faydalandığını, 14 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde de 2 bin 352 engelli çocuğa hizmet sunulduğunu da kaydeden Işın, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız aracılığıyla da 3 bin 42 engelli vatandaşımıza engelli aylığı hizmeti sağlanmaktadır. Yukarıdaki tüm bilgiler ışığında engellilerimizin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri amacıyla, devletimizin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve gönüllü vatandaşlarımızın gösterdiği özverili çabalar, geleceğe ilişkin umudumuzu artırmaktadır. Sorumluluk taşıyan her vatandaşımız, engellilerimizi sevgi ve anlayışla kucaklamalı ve onların sorunlarına ilgiyle yaklaşmalıdır.

Engelli vatandaşlarımıza destek olan tüm kurum ve kuruluşlara, ailelerine, çalışanlara ve gönüllülere teşekkür ediyorum. Engelli vatandaşlarımızın haklarına saygı göstermek ve topluma katılımlarını sağlamak için hepimize düşen bir sorumluluk olduğunu lütfen unutmayalım.” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir