“Kent Meydanı Projesi şehre ruh ve kimlik verme projesi olmalı”

756

Kütahya Valisi Ali Çelik, “Kent Meydanı projesi sıradan bir mimarlık ve peyzaj projesi olmamalı. Bu proje şehre ruh ve kimlik verme projesi olmalı” dedi.
Kütahya Valiliği ile Kütahya Belediyesinin ortaklığında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının destekleriyle hayata geçirilecek olan Kent Meydanı’na dair istişare ve değerlendirme toplantıları sürüyor.
Vali Ali Çelik’in başkanlığında gerçekleştirilen İstişare Toplantısı’na; AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, İller Bankası Proje Dairesi Başkanı Murat Karaçam, İller Bankası Eskişehir Bölge Müdürü Mehmet Akan, AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Kütahya Belediyesi proje ekibi, DPÜ proje ekibi, mimarlar ve ilgili yetkililer katıldı.
Toplantıda; Dumlupınar Üniversitesi ve Kütahya Belediyesince hazırlanan projeler hakkında istişarelerde bulunuldu.

“EN İYİSİ İÇİN ÇABALAYALIM”
Kent Meydanı projesinin sıradan bir mimarlık ve peyzaj projesi olmaması gerektiğini kaydeden Vali Ali Çelik, “Bu bir şehre ruh ve kimlik verme projesi olmalı. Uygulanabilir, trafik sorunu yaratmayan ama Kütahya’nın kimliğini yansıtacak şekilde oraya değer katacak, bir sonraki nesillere güzel bir alan bırakılmış izlenimi uyandıracak bir meydan arayışı içerisindeyiz. En iyisini yapmak için çabalayalım, olabilirlikleri tartışalım, istişare edelim, mevcut durumu iyileştirelim” dedi.

“DEĞİŞİM ARAYIŞINA CEVAP VERMELİYİZ”
Kütahyalıların bir değişim arayışı içerisinde olduğunu ifade eden Vali Çelik, “İlin dinamiklerinin bu arayışa cevap üretmesi gerekiyor. Kent Meydanı Projesi bir başlangıç. Azainoi Antik Kenti, kent merkezi, Murat Dağı, termal kaplıcaları gibi sahip olduğumuz birçok zenginliği bütünsel anlamda düşünmeliyiz” diye konuştu.

“KÜTAHYA GİBİSİNİ GÖRMEDİM”
Vali Çelik konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Kastamonu, Safranbolu gibi birçok yeri gördüm; ama belki de Kütahya sevdamdan kaynaklanıyor Kütahya gibisini görmedim. Şehrimize bir kimlik katarak turizm potansiyeli oluşturma düşüncesiyle projeyi bütün olarak ele almalıyız” dedi.
Toplantı karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.
ŞENAY AYDEMİR
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir