Esnafa ‘zam’ denetimi

1078

Son zamanlarda market ve alış veriş merkezlerinde yapılan fiyat artışlarının ardından Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla da harekete geçen Kütahya Belediyesi zabıta ekipleri, Ticaret İl Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri market ve alışveriş merkezlerine yönelik denetimler yapıyor.
DENETİMLER SIKLAŞTIRILDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fırsatçılara yönelik sık sık uyarılarının olduğunu, bu uyarılara tüm marketlerin, alış veriş merkezlerinin esnafların ve belediyelerin uyması gerektiğini düşündüklerini dile getiren Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, bu anlamda denetimleri sıklaştırdıklarını belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda hareket ettiklerini ifade eden Saraçoğlu, şunları kaydetti:
“Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında artış yapan işletmelere yönelik denetimlerimiz sürüyor. Zabıta Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin denetimlerde birlikte hareket ediyor. Tüketici haklarını koruma kanunu kapsamında etiket ve tarife kontrolü, yerli üretim logosu kontrolü, son kullanma tarihi kontrolü, ürünlerin aşırı artışına yönelik kontroller başta olmak üzere ekiplerimizin denetimleri devam etmektedir.”
“Denetimlerde tespit edilen işletmelere gerekli işlemler yapılmakta” diyen Saraçoğlu, “Son zamanlarda etiket ve kasada fiyatların farklı olduğu yönünde şikayetlerin artmış durumda. Şikayetlerin gereğinin yapılması için vatandaşlarımızın alışverişlerde fatura veya fiş alması büyük önem taşıyor. Ayrıca Fiyat Etiketi Yönetmeliği gereği ”malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır.” denildiğinden etiket fiyatı üzerinden haklarını aramaları ve bu konuda alışveriş yaptıkları işletme sorumlularına karşı ısrarcı olmaları gerekiyor” dedi.
ALO 153 VE ALO 175’E
İHBAR EDİN
Mağduriyetlerin giderilmemesi halinde vatandaşların etiket ve fiyatla alakalı şikayetlerini Alo 153 ve Alo 175 ihbar hatlarına iletebileceklerini de kaydeden Saraçoğlu, denetim uygulaması kapsamında sebze halinde 318 araç ve fatura kontrolü, semt pazaryerlerinde 434 tezgahta etiket kontrolü ve 18 büyük markette de 1 haftalık periyotta denetleme yapıldığını sözlerine ekledi.
Uygulamadan duydukları memnuniyeti ifade eden vatandaşlar da denetimlerin daha sıklıkla yapılması gerektiğini ifade etti.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir