Meslek lisesi öğrencileri, mesleki becerileriyle ihtiyaç sahiplerine yardım ediyor

1144

Kütahya’da, meslek lisesi öğrencileri, “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesi kapsamında, hem mesleki becerilerini sergiliyor hem de kimsesiz, yaşlı, engelli ve ihtiyaç sahibi ailelerin evlerinde tadilat ve tamirat işlerini yapıyor.
TESPİT EDİLEN AİLELER
ZİYARET EDİLİYOR
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesi kapsamında Kütahya’da, belirlenen kriterlere uygun ailelerin tespiti yapıldı.
Yapılan tespitin ardından, Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi elektrik, elektronik teknolojileri ve mobilya bölümü öğrencilerinden oluşturulan 5 kişilik bir öğrenci grubu, öğretmenleriyle birlikte Perli Mahallesinde bulunan Özden ailesini ziyaret etti.
Önlüklerini giyen öğrenciler, eğitim aldığı bölüme göre çalışmaya başladı. Kimi dolapların gevşeyen kapaklarını ve kulplarının tamirini yaparken kimi öğrenciler de elektrik tesisatı ve anahtarların tamir ve bakımıyla ilgilendi.
HEM BİLGİ VE BECERİLERİNİ
SERGİLİYORLAR HEM DE
HAYIR İŞLİYORLAR
Lisenin makine teknolojisi öğretmeni Ahmet Arıkan, yaptığı açıklamada, öğrencilerin okul ortamında ve atölyelerde öğrendikleri bilgi ve becerilerini, özellikle ihtiyaç sahibi vatandaşların evlerinde tadilat ve tamirat işlerini yaparak pekiştirdiklerini söyledi.
Proje ile hem öğrencilerin iyilik yapma, hayır işleme duygusunun geliştiğini hem de meslek liselerinin tanıtımının yapıldığını belirten Arıkan, şöyle konuştu: “Proje ile öğrencilerimizin sahada bilgi ve becerilerini geliştirmelerini sağlamanın yanı sıra onların vatandaşlarımıza yardım etmelerine de fırsat oluşturuyoruz. Öğrencilerimiz burada, vatandaşlarımızın tahrip olan ev eşyalarını tamir edip tadilatlarını gerçekleştiriyorlar. Bu da vatandaşlarımızı mutlu ediyor. Bugün de Abdurrahman amcamızı ziyarete geldik. Öğrencilerimiz burada dolapların ve elektrik tesisatlarının ufak tefek tamiratlar yapıyor. Okullarımızın bulundukları yöreye, topluma birçok faydaları var. Bu faaliyetler ve projelerle bunları kanıtlamış oluyoruz. Bizler her zaman toplumumuza faydalı gençler, nesiller yetiştirmeyi amaçladığımız için burada bizzat sahada bunu göstermek istedik. Bu projemiz ile meslek liselerinin toplum nazarında hak ettiği değere ulaşmasını sağlamayı da hedefliyoruz.”
“PROJEDE OLMAKTAN
MUTLUYUZ”
Proje ekibinden 12. sınıf öğrencisi Mehmet Can Çelik, okulda öğrendiklerini proje sayesinde uygulama fırsatı bulduğunu aktarırken mobilya bölümü öğrencisi Yusuf Emeksiz de, “İhtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı oluyoruz. Arkadaşlarımla beraber buraya yardıma geldik. Onların mobilya bakımları, elektrik arızaları gibi işlerini yapıyoruz. Bu çalışmalarımızla onlar mutlu oluyorlar biz de onların mutluluklarıyla mutlu oluyoruz.” ifadelerini kullandı.
Öğrencilere yardımlarından dolayı teşekkür eden felç hastası 65 yaşındaki Abdurrahman Özden ise, “Allah razı olsun, çocuklar gelip eksiğimizi, gediğimizi yaptılar. Biz yaptıramadık, onlar gelip bu işleri yaptılar. Hepsinden, hocalarından Allah razı olsun.” diye konuştu.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir