Başbakan Yıldırım’dan Kütahya’ya övgüler

1096

AK Parti Kütahya Kadın Kolları 5. Olağan İl Kongresi’ne katılan AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, desteklerinden dolayı Kütahyalılara övgülerde bulunup teşekkür etti. “Kütahya’ya 16 yılda 12 milyar lira yatırım yaptık” Yıldırım’ Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu tarafından talep dosyası iletildi.
“YILDIRIM COŞKUYLA KARŞILANDI”
Kütahya Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin konuştu. Kendisini coşkuyla karşılayan Kütahyalılara teşekkür eden Yıldırım, kurulduğu günden bu güne AK Parti Kütahya Teşkilatında görev yapanlara teşekkür etti, hizmet yarışına devam edeceklere de başarılar diledi.
Kütahya’nın “kutlu yolculukta” hep kendileriyle beraber olduğunu, 3 Kasım 2002’de bu yolculuğa çıkarken Kütahya’nın, “milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan” ile beraber olduğunu söyleyen Yıldırım, vatandaşların 2002’deki seçimde teveccüh göstererek, Kütahya’nın meclisteki temsil görevini AK Parti’ye verdiğini belirtti.
Yıldırım, 16 Nisan halk oylamasında, Kütahya’nın, yüzde 70’lere varan bir destekle cumhurbaşkanlığı sistemine ‘evet’ dediğini dile getirerek, “Siz, büyük ve güçlü Türkiye’nin mimarlarısınız. Kütahyalı ‘AK bacılar’ siz geleceğimizin teminatısınız.” diye konuştu.
Başbakan Yıldırım, “2019’da yeniden tarih yazmaya var mısınız?”, “2019’da ‘AK Kadınlar’ yeni bir desten yazacak mıyız?”, “2019’un yıldızı Kütahyaolacak mı?” sorularına da salonda bulunanlardan olumlu cevap aldı.
“BU TOPRAKLAR BİR CİHAN DEVLETİNİN KURULDUĞU TOPRAKLAR”
Aslanapalıların, 2017 halk oylamasında yüzde 86 oranında “evet” desteği verdiğini aktaran Yıldırım, Aslanapalılara teşekkür etti.
Kütahya’nın ilçelerini tek tek sayan Yıldırım, 2019 seçimleri için söz aldı, destek istedi.
Bu toprakların bir cihan devletinin kurulduğu, Ertuğrul Gazi’nin at koşturduğu topraklar olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti: “Kütahya, kuruluş şehri. Kütahya kurtuluş şehri. Ertuğrul Gazi’nin anası Hayme Ana’nın, Evliya Çelebi’nin şehri. Cihan imparatorluğunun kalbidir Kütahya. 1946’da Adnan Menderes’i bağrından çıkaran ilimizdir Kütahya. Kuruluşun ve kurtuluşun şehri Kütahya 15 Temmuz’da diriliş destanını yazdı. Cumhurbaşkanımız 20 Ocak’ta burada Zeytin Dalı Harekatı’nın fiilen başladığını dünyaya duyurdu, Kütahya’dan duyurdu. Bugün Zeytin Dalı’nın 43’üncü günü. Kütahya’nın plakası da 43. Bugün de Afrin’de destanlar yazan kahraman Mehmetçiklerimize Kütahya’dan selamlarımızı, dualarımızı gönderiyoruz. Allah yar ve yardımcıları olsun. Bugüne kadar bu güzel ülke için, istikbalimiz için canlarını seve seve veren bütün şehirlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize hayırlı, sağlıklı ömürler diliyorum. Afrin şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.”
“BU HESAP ÇARŞIYA UYMAZ”
Afrin’de teröre karşı mücadele eden Mehmetçiğe Allah’tan muzaffer olmalarını dileyen Yıldırım, “81 milyon vatandaşımız, bir millet onların arkasındadır. Hayme Ana’nın torunları dualarıyla yanındadır. Kütahyalı hanım kardeşlerim, Kilisli, Antepli, Karadenizli, Egeli, Güneydoğulu hanım kardeşlerim Mehmetçiğimizin arkasındadır. Orada o topraklarda bir terörist dahi kalmayıncaya kadar bu şanlı mücadele devam edecek.” şeklinde konuştu.
“BİZİ 3-5 TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE TEHDİT VE TERBİYE EDECEKLERİNİ SANIYORLAR”
“Tarih boyunca nice tuzaklar, nice desiseler görmüş, hepsinin de üstesinden gelmiş asil bir milletin evlatlarıyız.” diyen Yıldırım, şunları söyledi: “Bugün bizi 3-5 terör örgütüyle tehdit edeceklerini, kendi geleceklerini düşünenler varsa çok yanılırlar. Darbe girişimleri, ekonomik krizleri, eli kanlı terörist gruplar geçmişte işinize yaramış olabilir. Ama bugün, bu hesap çarşıya uymaz, bu hesap Kütahya’ya hiç uymaz. Bugün artık ekonomimiz Allah’a şükür güçlü, dimdik ayaktayız. Harcadığımız mesai, döktüğümüz akıl teri, alın teri üretim olarak, istihdam, olarak, ihracat olarak geri dönüyor. Türkiye, 2017 üçüncü çeyreğinde yüzde 11 üzerinde büyüme gösterdi ve dünyada bir numara oldu. Türkiye’ye de birincilik yakışır. Sanayi üretimimiz günden güne artıyor.”
Türkiye’de büyüme rakamları, ihracat rakamlarının artarak devam ettiğin dikkati çeken Yıldırım, ülkenin 2017’de toplam ihracatının 159 milyar dolara ulaştığını bildirdi.
Ülkenin 2002’de, AK Parti iktidarından önce ihracatının 36 milyar dolar olduğunu söyleyen Yıldırım, bu sürede Kütahya’nın da ihracatının arttığını, kentin ihracatının 43 milyon dolardan 217 milyon dolara çıktığını belirtti.
Yıldırım, “Genç, dinamik nüfusumuzla, girişken kadınlarımızla, Hayme Ana’nın torunlarıyla daha büyük işleri inşallah başaracağız.” diye konuştu.
“BU İŞİ KOLAYCA HALLEDİVERECEKSİNİZ GALİ”
AK Parti siyasetinin 16 yıldır göz bebeği, gizli kahramanlarının “AK kadınlar” olduğunu belirten Yıldırım, “Bugün AK Parti’nin kadın üye sayısı 4,5 milyonu bulmuştur. Kütahya’da 216 bin kadın seçmen var. Erkek seçmenlerin sayısından daha fazla. Bunu biliyor muydunuz? Yani Kütahya’daki başarının arkasında ‘AK kadınlar’ var. Kütahya’da 28 bin AK Parti’li kadın üyemiz var. Şimdi artık zaman, bu sayıyı iki katına çıkarma zamanıdır.” diye konuştu.
Yıldırım’ın, Kütahya yöresi şivesiyle, “Bu işi kolayca halledivereceksiniz artık” demesi de salonda bulunanlarca alkışlandı.
“KADINLAR ADIM ADIM İKTİDARI ELE ALIYOR”
Konuşmasında siyaset ve bürokrasi gibi alanlardaki kadın temsil oranları hakkında bilgi veren Yıldırım, “Bugün Türkiye’de 40 kadın belediye başkanımız var. Devlette çalışanların yüzde 40’ı, hakim savcıların yüzde 43’ü, üniversitede görev yapan hocaların, akademisyenlerin yarısı kadınlarımızdan oluşuyor. Öğretmenlerimizin yüzde 65’i kadınlardan oluşuyor. Kadınlar adım adım iktidarı ele alıyor.” diye konuştu.
Yıldırım, şu anda Türkiye’deki dev şirketlerin birçoğunu da kadınların yönettiğine işaret ederek “Kadınlarımıza yaptığımız yatırım katbekat fazlasıyla geri geliyor. Cephedeki Mehmetçikler de sizin evlatlarınız, onlarla gurur duyuyoruz.” ifadesini kullandı.
Ümit verici bu gelişmelerin kendilerini daha da gururlandırdığını vurgulayan Yıldırım, “Çünkü bizim işimiz hizmet, gücümüz millet. Gücümüz işte bu yiğit, ak kadınlarımız, gençlerimiz. Sizlerle gurur duyuyoruz.” dedi.
Slogan atmayıp iş yaptıklarını, kavga etmeyip eser ürettiklerini aktaran Yıldırım, son 16 yıllık dönemde şehirleri adeta yeni baştan imar ettiklerini, Türkiye’yi bir uçtan bir uca yatırım ve hizmetlerle donattıklarını söyledi.
“HAYME ANA’NIN ÖĞÜDÜNÜ TUTTUK”
Başbakan Yıldırım, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Ana’nın “Bu dünya oturma yeri değildir. Yapacağın iyi ve doğru işlerle insanların hizmetinde bulunursan güzel övünçler senin olur.” sözünü anımsatarak “Biz de Hayme Ana’nın öğüdünü tuttuk, güzel işler yaptık, milletimizin dediği işleri yaptık, işte bugünlere geldik. AK Parti ruhu budur. İnançla, kararlılıkla, gece gündüz demeden çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.
Kütahya’ya 16 yılda 12 milyar lira yatırım yaptıklarını, Kütahya’nın geçen yıl 217 milyon dolar, ocak ayında ise geçen yıla göre yüzde 15 artışla 18 milyon dolar ihracat yaptığını bildiren Yıldırım, Kütahya’nın durmaksızın üretmeye, ihraç etmeye devam ettiğini, çinilerinin dünyayı süslediğini dile getirdi.
Kütahya’nın modern hastaneler, okullar ve spor tesisleriyle büyüyüp geliştiğine işaret eden Yıldırım, 2003’te sadece 10 kilometre olan bölünmüş yol sayısının da şu an 310 kilometreye çıktığını anlattı.
“Yolları böleriz ama Türkiye’yi böldürtmeyiz. Bunu herkes böyle bilsin.” diyen Yıldırım, Kütahya’nın sadece karayolunda değil havayolunda da ön sıralarda olduğunu, yolcu sayısının 5 yılda 3 binden 103 bine çıktığını bildirdi.
“KÜTAHYA’YA HIZLI TREN HAYIRLI OLSUN”
Başbakan Yıldırım, Kütahya’ya doğalgazı getirdiklerini ve bu yıl da Simav ve Hisarcık’a doğalgaz verileceğini belirterek şöyle devam etti: “Şimdi Kütahya’ya hızlı tren de geliyor. Hayırlı, uğurlu olsun. Eskişehir’den Afyon’a, Isparta, Burdur’a kadar bu tren yolu devam edecek. Çok yakın zamanda 600 yataklı hastanemizi de hizmete açacağız. Organize Sanayi Bölgesi’nde başladığımız çalışmalar tamamlandığında burada çalışan sayısı 12 binden 30 bine çıkacak. Gençlerimize, kadınlarımıza iş, aş temin edeceğiz. Kadın, engelli gençlere ilave iş sağlayan iş verenlere, prim desteği vereceğiz. Kadınlarımızın çalışma hayatına daha fazla katılması için gündüz kreş bakımevlerini kadın işverenlerden yaptıranlardan vergi almayacağız. AK Parti olarak Türkiye’nin davasına sahip çıkan tek partiyiz. Türkiye’nin gücüne 15 yıldır güç katıyoruz. AK Parti milli iradenin temsilcisidir, AK Parti Türkiye’nin partisidir. Türkiye, AK Parti ile güçlendi, büyüdü.”
KONGRE SALONUNDAN NOTLAR
AK Parti Kütahya Kadın Kolları 5. Olağan İl Kongresi’nin yapılacağı salona gelmek isteyenler yoğun güvenlik kontrolünden geçirildi. Kongrenin yapıldığı spor salonunun çevresi Türkiye ve AK Parti bayraklarıyla süslendi.
Salona asılan yazılar içerisindeki “Hayırlı başlangıçlara vesiledir Kütahya / Kuruluş-Kurtuluş-Zeytin Dalı”, “Güçlü kadınlarla güçlü yarınlara”, “Susmayacağız, Yılmayacağız, Durmayacağız” ifadeleri dikkati çekti.
Kongrede AK Parti Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel, Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, Ahmet Tan, İl Başkanı Ali Çetinbaş ile İl Kadın Kolları Başkanı Ceyda Çetin Erenler birer konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından Yıldırım’a AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Ceyda Çetin Erenler ve İl Başkanı Ali Çetinbaş hediye takdiminde bulundu.
TALEP DOSYASI İLETİLDİ
Kongre sonrası Başbakan Binali Yıldırım, Kütahya Gençlik Merkezinde Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ile Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’nu kabul etti.
Kütahya’nın taleplerini içeren dosyaların Başbakan Binali Yıldırım’a takdim edildiği kabulde, Valilik ile Belediyeye ait şeref defterleri Başbakan Binali Yıldırım tarafından imzalandı.

Kongreye, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Başkanı Ahmet Arslan, AK Parti TBMM Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş ile İlknur İnceöz, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Mustafa Ataş, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, milletvekilleri, belediye başkanları, partililer ve vatandaşlar katıldı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir