Sofu köylü kadın çiftçilere Simav gezisi

1280

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Sofu köylü kadın çiftçilere yönelik çiftçi inceleme gezisi düzenledi.

Sofu köyünde seracılık ile uğraşan kadın çiftçiler, Kütahya’da sera yetiştiriciliğinin merkezi konumundaki Simav Eynal’da kurulu bulunan jeotermal ısıtmalı seraları gezerek kooperatif yetkililerinden ve yetiştiricilerden seracılıkla ilgili bilgi aldı.

Simav İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Tokdemir ve ilçe teknik personeli tarafından Eynal’da 431 dekar üzerinde kurulu bulunan örtü altı sebze yetiştiricileri ile buluşturulan Sofu köylü kadın çiftçilerimiz, yaşamış oldukları sorunlar, hastalık ve zararlılar, çözüm önerileri ve üretim modelleri hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu.

Örtü altı sebze yetiştiriciliğinde tarımsal yenilikleri yerinde inceleme fırsatı buldukları için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne ve personeline teşekkür eden Sofu köylü kadın çiftçiler, “Bugüne kadar büyüklerimizden gördüğümüz, çevremizden duyduğumuz kadarıyla seralarımızda yetiştiricilik yapıyorduk. Bu gezi sayesinde basit olarak gördüğümüz sulamanın dahi verimde ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Bundan sonra daha bilinçli şekilde yetiştiricilik yaparak aile ve köy ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz” diye konuştular.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir