340 çiftçiye 45 ton tohum desteği

1276

Kütahya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından İl Özel İdaresi iş birliğiyle tamamı hibe olarak 340 çiftçiye 45 ton Macar Fiği tohumu teslim edildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, yem bitkileri üretimini geliştirme projesi kapsamında, hayvancılık faaliyeti ile iştigal eden üreticilerimizin kaliteli kaba yem ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından üretilen 45 ton Macar Fiği Tohumu, Kütahya İl Özel İdaresi katkısıyla temin edilerek, merkez ve 8 ilçedeki 340 yetiştiriciye 4500 dekar alana ekilmek üzere tamamı hibe olarak teslim edildi.

İl Müdürlüğü hizmet binası bahçesinde gerçekleştirilen teslim töreninde hayvancılıkta “et meselesi ot meselesidir” diyen İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş; “Geçen sene Eylül ayında proje çalışmalarını tamamladığımız macar fiği tohum teslimini bugün gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımız TİGEM Üretme Çiftliğinden, Türkiye genelinde üretilen 230 ton macar fiği tohumunun 45 tonunu daha fazla çiftçimizin faydalanmasını sağlayarak piyasa fiyatlarının altında sizler için satın aldık. Biz sizlerden bir tek şey istiyoruz üretim. Alacağınız tohumların ekimi, gübreleme gibi konularda bizden her tür teknik destek için biz her zaman hazırız. Bizden daha fazla isteyin, daha fazla vermek için çalışalım” dedi.

İl Müdürü Gümüş, ekimi yapılacak olan macar fiği tohumlarının çiftçilere hayırlı, uğurlu olmasını dileyerek, bol bereketli bir yıl temennisinde bulundu.

Çiftçilerin yoğun ilgi ve talep gösterdiği “Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi” kapsamında, hayvancılık yapan çiftçiler kaba yem ihtiyacının yüzde 50’sini karşılayacak şekilde ücretsiz teslimi yapılan macar fiği tohumları için Kütahya merkez ve ilçelerde 2 bin 71 başvuru alınmış, il ve ilçe müdürlüklerin tarımsal potansiyellerine göre yapılan tarımsal üretim değerlendirmeleri sonucunda 340 çiftçiye tohumları teslim edildi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir