300 milyon avroluk yatırım için imzalar atıldı

1229

Avrupa’nın en büyük ambalaj şirketlerinden Avusturyalı Prinzhon Holding bünyesindeki Hamburger Containerboard, Kütahya’ya 300 milyon avroluk bir yatırım kararı aldı. 2020 yılında, Kütahya 2. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete geçmesi ve 500 kişiye doğrudan istihdam sağlanması hedeflenen kağıt fabrikasının yer tahsisi imza töreni geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

“2020 YILINDA FAALİYETE GEÇECEK”

Kentteki bir otelde düzenlenen törende konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Avrupa’nın en büyük ambalaj sanayi şirketlerinden biri olan Avusturyalı Hamburger Containerboard firmasının, Kütahya’da toplam 300 milyon avroluk bir yatırım kararı aldığını hatırlattı.

Hamburger Containerboard’un Türkiye’deki ilk sıfırdan yatırımını Kütahya’da gerçekleştireceğini belirten Vali Nayir, “Bu yatırım, firmanın Türkiye’deki ilk sıfırdan yatırımı olması açısından önem arz etmektedir. Ayrıca ülkemize yapılan doğrudan yabancı yatırımların sürdüğünü, uluslararası sermayenin ülkemize duyduğu güveni göstermesi açısından da bizim için kayda değer bir yatırım olarak yerini almakta. Yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacak böyle bir doğrudan yabancı yatırımın ilimize yapılacak olmasının sevincini ve gururunu yaşıyoruz. 2020 yılında bu proje tamamlanacak ve üretime başlayacak diye tahmin ediyoruz” dedi.

“KÜTAHYA YATIRIMCILAR İÇİN CAZİP FIRSATLARA SAHİP”

Alınan yatırım kararında Kütahya’nın kamu kurum ve kuruluşlarının uyum ve iş birliği ile Kütahya’nın coğrafi konum ve yatırım avantajlarının etkili olduğuna dikkat çeken Vali Nayir, yatırım süreci hakkında bilgiler verdi. Vali Nayir, “Bu tür yatırım kararlarının alınması yoğun ve meşakkatli bir süreci gerektiriyor. Firma, uzun müzakereler ve detaylı araştırmalar sonucu bu kararı verdi. Yatırımcı firmanın yetkilileriyle ilk temaslar, geçtiğimiz yılın Şubat ayında başladı ve günümüze kadar 2. OSB yönetimi, Zafer Kalkınma Ajansı, Kütahya İl Özel İdaresi, 1. OSB Teknik Şubesi, OEDAŞ, TEİAŞ Kütahya Şubesi, DSİ Bölge Müdürlüğü, DSİ 34. Kütahya Şubesi, Çinigaz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve bazı firmaların yetkilileriyle birçok defa bir araya gelinerek bu kararın oluşması sağlandı. Bu süreçte firmanın yatırım yeri ile ilgili taleplerinin karşılanması için farklı kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği içerisinde çalışıldı. Firmanın Kütahya’da yatırım yapmasında en çok etkili olan sebeplerden birisi hiç kuşkusuz Kütahya’nın bulunduğu coğrafi konumdur ve yatırım avantajlarıdır. Şöyle ki; ülkemizin batısında yer alan Kütahya’da uygulanan destek ve teşvikler Kütahya’da yatırım planlayan yatırımcılar için çok cazip fırsatlar sunmaktadır” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMCILARA GEREKEN DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Yatırımcılara her türlü imkanın sunulduğunu vurgulayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya’nın potansiyellerini anlattı yatırım çağrısında bulundu. Kütahya’ya kurulacak olan kağıt fabrikasının diğer yatırım kararlarının da önünü açacağını dile getiren Vali Nayir, yatırımcılara gereken tüm desteklerin verileceğini kaydetti. Vali Nayir, “Bizler ilimizin tanıtımında rol alan kurum ve kuruluşların yetkilileri olarak yatırım alanlarını, altyapı, üstyapı, iş gücü ve lojistik imkanları gibi konularda yatırımcılara doğru ve hızlı bir şekilde bilgi aktarmak suretiyle onlara karar vermeleri noktasında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bir diğer ifadeyle ilimizdeki yatırımların artırılması, yatırımcıların doğru bir şekilde yönlendirilmesi ve önündeki engellerin kaldırılması için yatırımların her sürecinde kalkınma ajansımızın Kütahya Destek Ofisi koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşlarımızla yatırımcılara destek olmaya devam ediyoruz. İnanıyorum ki bugün ilk adımını attığımız çalışma ile Kütahya’mız için gelecekte de alınacak yatırım kararlarının önünü açmış olacak. Zira Kütahya’mız özellikle maden, enerji, turizm, çini ve tarıma dayalı sanayi alanlarında çok önemli potansiyele sahiptir. Bu vesileyle yerli ve yabancı yatırımcıları Kütahya’mıza yatırım yapmaya davet ediyoruz. Kendilerine ücretsiz danışmanlık hizmetinden tutun da yatırıma ilişkin ihtiyaç duydukları her konuda ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızla gerekli desteği vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“DESTEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR”

Kağıt fabrikasının Kütahya’ya ve Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir yatırımda emeği geçen herkese teşekkür etti. Vali Nayir, “Bugün gerçekleştireceğimiz imza törenine yatırım kararının alınması sürecinde bizimle çalışan kurum ve kuruluş temsilcilerini, yatırım döneminde ve yatırım sonrası yer alacak kurum ve kuruluşların yetkililerini de davet ettik ki, daire amirlerimiz yatırımcımızı, yatırımcımız daire amirlerimizi tanıma fırsatı bulsun. Bugüne kadar yatırımcımıza gösterdiğiniz yakın çalışma ve sahiplenme anlayışımızın yatırımların her aşamasında da süreceğini belirtmek isterim. Bu faaliyetin ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Vali Ahmet Hamdi Nayir’in ardından AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel söz aldı. Gazel, “Bu fabrikayla birlikte önemli bir istihdam sağlanacak Kütahya’da. Yan sektörler vasıtasıyla Kütahya ekonomisine güçlü bir katkı sağlamış olacak. Tesisin ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

“TÜRKİYE’DE GÜVENLİK SIKINTISI YOK”
Türkiye’nin güvenlik sorunu olmadığını ve yatırımcıların pişmanlık duymayacağının altını çizen AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “Türkiye üzerinde çeşitli oyunların oynandığı, özellikle uluslararası emperyal güçlerin çeşitli yollarla sürekli soru işareti oluşturmaya çalıştığı bir dönemde bu yatırımın gerçekleşiyor olması uluslararası boyutuyla çok büyük bir önem arz etmektedir. Ülkemize inanan, yatırım yapan hiç kimse Allah’ın izniyle hiçbir şekilde zerre miktarda bir pişmanlık duymayacaktır. Şu anda dünyanın en sıkıntılı bölgesi olan Suriye, Irak ülkelerine sınırımız var. Aynı zamanda da Avrupa, Balkanlar ve Rusya gibi bölgelerle de çok yakın komşuluk ilişkilerimiz sürmekte. Bu fotoğraf içerisinde ülkemizin ne bireysel dinamik açısından ne de yatırımcı güvenliği açısından en küçük bir sıkıntısı yoktur. Bunu gelmiş olduğumuz süreçte de hep birlikte görüyoruz. Hukuk devleti ilkesi konusunda da Avrupa ülkelerinin çok çok ilerisinde bir düzeydeyiz bunu özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

“OHAL YATIRIMCILARA DEĞİL, TERÖR ÖRGÜTLERİNEDİR”

15 Temmuz’da bir işgalle karşı karşıya kalınmasına rağmen Türkiye’nin ekonomik ve demokratik anlamda güç kaybetmediğine dikkat çeken İshak Gazel, “Şu anda Türkiye’de mevcut olan olağan üstü hal (OHAL) yatırımcıya değil, terör örgütlerine karşı ilan edilmiş bir olağanüstü haldir. Bunu da üzerine basarak söylemem gerekiyor. Terörle böyle bir mücadele içinde olup da bu kadar soğukkanlı davranabilen ülke herhalde dünya üzerinde yoktur. Türkiye bunun tek örneğidir. Daha bir yıl önce Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya bırakıldık. Üstelik işgal boyutu olan bir darbe girişimi ile karşı karşıyaydık. Buna rağmen hem ekonomimizle hem de demokrasimizle dimdik ayaktayız. Ne ekonomik yatırımlar da ne demokrasimizden bir taviz de vermeyeceğiz. Bu süreçte uluslararası yatırımcıların ülkemize yatırımları son sürat devam etmektedir. Biz de yatırımcıların önünü açma noktasında her türlü teşvik ve desteği sağlamaya gayret sarf ediyoruz. Hükümetimizin sağlamış olduğu teşviklerle yatırımcımızın önüne çok cazip imkanlar sunuluyor. Yatırımcımızın önünü açacak, büyümemizi ve gelişmemizi hızlandıracak her türlü adımları hükümetimiz vasıtasıyla atıyoruz” diye konuştu.

“KÜTAHYA’DA MUTLU SONA KAVUŞACAĞIZ”

160 yıllık geçmişe sahip şirketin 15 ülkede 6 bin 300 kişiye istihdam sağladığını aktaran Hamburger Containerboard GmbH Genel Müdürü Harald Ganster, yatırım kararı sürecinde Kütahya’dan büyük destek gördüklerini ve yatırım konusunda engelleri tek tek aştıklarını kaydetti. Ganster, “15 ülkede 6 bin 300 kişiye istihdam sağlıyoruz. 12 yılda kapasitemizi ikiye katladık. Bugün 2 milyon ton kapasiteye sahip olup, 170 bin tonunu Türkiye’de üretmekteyiz. Vizyonumuz; Türkiye’de operasyonumuzu modernleştirmek. Burada olan herkes 3 yıl bunu geliştirmek için çalıştı. Yer bulmak zordu ve su bizim için temel problemdi. Ancak bu konuda Kütahya’da büyük destek gördük. Yöneticileri ve hepsi uzman ekipleri sayesinde yatırım kararını aldık. Sizler bize güvendiniz ve önümüzdeki engelleri aşmamıza sürecin başından sonuna dek yardımcı oldunuz. İnşallah Kütahya’da mutlu sona kavuşacağız” dedi.
“KÜTAHYA BİZİ OLUMLU YÖNDE ETKİLEDİ”

Kütahya’da yatırım kararı almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Hamburger Türkiye Genel Müdürü Velişah İner, “Kütahya beni her seferinde şaşırtan ve olumlu yönde etkileyen bir şehir oldu. Dolayısıyla bugün burada bulunmaktan çok ama çok memnunum. Hamburger Containerboard bizim ana şirketimiz. Türkiye’nin ürettiği kahverengi kağıdın yüzde 75’ini tek başına üreten, son teknoloji kullanan bir şirket. Çevreye diğer şirketlerden daha duyarlıdır ve de bir aile şirketidir” dedi.

“480 BİN TON ÜRETİM KAPASİTESİ”

Kütahya ile sadece teknik anlamda değil, duygusal anlamda da güzel bir bağ kurduklarını dile getiren Hamburger Türkiye Genel Müdürü Velişah İner, şirket hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Kütahya’da kurulacak kağıt fabrikasının son teknolojiyle donatılacağını ve 480 bin ton konteyner kartonu üretim kapasitesine sahip olacağını belirten İner, “Kütahya’ya ilk geldiğimizde açıkçası çok fazla bir fikrimiz yoktu. İlk toplantımızdan başlayarak, bugüne gelinceye kadar beraber çalıştığımız bütün değerli insanlar bizim Kütahya ile ilgili teknik konulardaki fikrimizi değiştirmenin yanında Kütahya ile duygusal bir bağ kurmamızı sağladılar. Onun için biz bu arkadaşlarla ne kadar gurur duysak yeridir demek istiyorum. 480 bin ton kapasiteli bir kağıt üretim tesisinden bahsediyoruz. Yani Türkiye’deki mevcut üretim kapasitenin yüzde 18’i demek bu. Türkiye’deki mevcut üretim yapan tesislerin yarısının eski teknoloji olduğunu kabul edersek bu yatırım hem Kütahya’ya hem de Türkiye’ye yeni bir renk getirecek demektir. Fabrikaya günde 120 tır giriş çıkışı olacak ve ürünlerin çoğunu yurt içinde değerlendireceğiz. Kalan kısmını da ihraç edeceğiz. Burada çalışanlara ihtiyacımız olacak dolayısıyla fabrika çalışmaya başlamadan 1 ila 1,5 sene önce çalışma arkadaşlarımızı almayı planlıyoruz ki Avrupa’daki bir kağıtçılık okulunda bu arkadaşları eğitime tabi tutalım, Avrupa’daki fabrikalarımızı gezdirelim ve kağıt konusunda bilgi sahibi yapalım” dedi.

“TÜRKİYE’YE 180 MİLYON AVRO KATKIDA BULUNACAK”

Orta vadede Kütahya’ya ikinci bir fabrikanın daha kurulmasının planlandığını açıklayan Hamburger Türkiye Genel Müdürü Velişah İner Kütahya’nın Türkiye’de örnek bir il olacağını söyledi. İner, “Cari açık olarak Türkiye’ye 180 milyon avro katkıda bulunacak bir tesis olacak. Orta vade planlarımızda bugün konuştuğumuz kağıt fabrikasından bir tane daha yapılmasını düşünüyoruz. Bunun anlamı Kütahya’nın kağıt üretimi ve son teknolojiyi kullanan işletmeler anlamında Türkiye’de örnek bir yer olması bizi mutlu eder ve sevindirir. Amacımız ve hedefimiz budur. Çevresel açıdan bakıldığı zaman zaten geri dönüşümlü malzeme kullanacağız kağıt fabrikasında. Bunun yanında arıtma tesisimizde biyogaz elde etmeyi planlıyoruz buradan da enerji elde edeceğiz. Ayrıca bölgenin artıklarını değerlendirebileceğimiz bir enerji tesisi de düşünüyoruz. Bu fabrikayı Kütahya’da kurduğumuzda burada gördüğüm bütün insanlar bu işi başarmış olacaklar” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir ile Hamburger Containerboard GmbH Genel Müdürü Harald Ganster, yer tahsis sözleşmesini imzaladı.
İmza törenine Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu ile İshak Gazel, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Remzi Gören, Hamburger Containerboard GmbH Genel Müdürü Harald Ganster, Hamburger Türkiye Genel Müdürü Velişah İner, Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) Genel Sekreteri Yusuf Balcı, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, ilgili daire müdürleri, iş adamları, uzmanlar ile basın mensupları katıldı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir