Kanserle mücadelede Yeni yöntem: TARE

199

Kütahya’da karaciğer tümörü olan üç hastanın, kısa adı Tare olan ve kemoterapinin etkili olmadığı hastalarda Transarteriyel Radyoembolizasyon işlemi ile tedavi edildiği bildirildi.

TARE YÖNTEMİ KÜTAHYA’DA İLK DEFA UYGULANDI
Kanser Tedavilerinde Uygulanan Transarteriyel Radyoembolizasyon (TARE) İşlemi Kütahya’da uygulanmaya başlandı.
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Girişimsel Radyoloji Hekimleri Prof. Dr. Mehmet Korkmaz ve Doç. Dr. Furkan Ertürk Urfalı, tarafından, Kütahya’da ilk defa Karaciğer Tümörü olan üç hastaya Transarteriyel Radyoembolizasyon (TARE) işlemi gerçekleştirildi.


PROF. DR. KORKMAZ TARE YÖNTEMİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ
Başarılı işlem sonrasında açıklamada bulunan Prof. Dr. Mehmet Korkmaz şu bilgileri paylaştı: “TARE (Transarteriyel Radyoembolizasyon), karaciğer kanserlerini ve başka organ kanserlerinin karaciğere metastazlarını tedavi etmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. İçinde radyoaktif madde bulunan çok küçük boyuttaki kürelerin (mikroküre) direkt olarak kanser dokusu içine, kanser damarları yoluyla verilmesidir. Tümör ve metastazlarına yol açan hücrenin bulunduğu alana Nükleer Tıp uzmanlarımız tarafından hesaplanan dozlarla, radyoaktif madde içeren küçük küreciklerin (mikroküreler) enjekte edilmesidir. Radyoaktif madde olan itriyum-90 (Y90) mikroküreler, sağlıklı dokular korunarak, tam olarak tümör üzerine radyasyon uygulayarak etki ederler. Bu sayede çevre dokular zarar görmez. TARE tedavisi ile Karaciğerdeki tümörü küçülterek cerrahi tedaviye uygun hale gelmesini sağlar. Kanserli hücreleri öldürerek hastanın organ nakli için zaman kazanmasını sağlarken, organ nakli için başlangıçta uygun olmayan tümörü küçülterek nakil için olanak sağlar.”


KEMOTERAPİNİN ETKİLİ OLMADIĞI HASTALARDA TEDAVİ OLANAĞI SAĞLIYOR
Bu yöntemin kemoterapinin etkili olmadığı hastalarda tedavi olanağı sağladığına da işaret eden Korkmaz, “TARE tedavisinde mikroküreler bir kan damarından geçer ve karaciğer tümörüne direkt ulaşır. Bu sayede radyoaktif madde, diğer radyasyon tedavilerinde olduğu gibi, kanser hücrelerine ulaşmak için vücudun sağlıklı kısımlarından geçmez. Doç. Dr. Furkan Ertürk Urfalı hocamız ve Nükleer Tıp Uzmanımız Dr. Elif Neslihan Akdemir’in destekleriyle birlikte hastanemizde ilk defa üç hastamıza, Transarteriyel Radyoembolizasyon işlemini başarıyla gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bundan sonra da hastanemizde daha verimli işlemler yapmaya devam edeceğiz.” dedi.
Korkmaz, işlemlerin yapılmasında emeği geçen ekibine ve kendilerine bu olanakları sağlayan KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Tekin, İl Sağlık Müdürü Sertaş Erarslan ve Başhekim Serkan Telli’ye teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir