“Şap Aşılama Kampanyası” başlatıldı

676

Tarım Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan büyükbaş hayvanlara yönelik olarak “Şap Aşılama Kampanyası” başlatıldı. Aşılama kampanyası 30 Nisan’a kadar devam edecek.
Hayvan hastalıklarından korunmanın en önemli ayağının aşılama olduğunu söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık; “Bakanlığımız tarafından belirlenen programlar dâhilinde hayvan hastalıklarına karşı hazırlıklı olmak ve hastalıklarla mücadele etmek amacıyla ülkemiz genelinde aşılama çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda, halk arasında “dabak” diye de bilinen hayvanlarda et ve süt veriminde büyük kayıplara, genç hayvanlarda ölümlere, gebe hayvanlarda ise yavru atmalara sebep olarak, ülkemizde önemli ekonomik kayıplara neden olan şap hastalığından korunmak amacıyla yürütülen sonbahar dönemi aşılama kampanyası 17 Şubat itibari ile başlamış olup 30 Nisan’a kadar devam edecektir.
Yeni doğan hayvanlar ile hayatında ilk defa Şap Aşısı ile aşılanmış büyükbaş hayvanlara Rapel aşılama çalışmaları 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecektir.
Yetiştiricilerimizin 5996 sayılı kanun gereği hayvan sahiplerinin kampanya döneminde büyükbaş hayvanlarına aşı yaptırmaları mecburidir. Aşı yaptırmayanlara ilgili kanun çerçevesinde para cezası uygulanacaktır. Ayrıca Şap aşısı uygulanmamış olan hayvan sahibi yetiştiriciler buzağı desteklemesinden faydalanamaz. Bu nedenle İlimizde bu hastalığı önleyebilmek için tüm yetiştiricilerimizin, kampanya döneminde büyükbaş hayvanlarını aşılatmaları, aşılama çalışmalarında tüm paydaşlarımızın gereken hassasiyeti göstermelerinin çok büyük bir önem taşıyor” dedi.
Aşılama çalışmalarının İl ve İlçe Müdürlükleri hayvan sağlığı ekipleri tarafından büyük bir titizlikle yürütüleceğini belirten İl Müdürü Orhan Özçalık; “Hedefimiz, İlimizde bulunan büyükbaş hayvan mevcudunun tamamının aşılanması ve % 100 başarı ile bu aşılama döneminin tamamlanmasıdır. Tüm yetiştiricilerimize hastalıktan uzak, bereketli ve bol kazançlar diliyorum” dedi.
AHMET SARI
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir