CİDDİ TEDBİRLER ALINDI

830

Kütahya Valiliği, tüm dünyayı tehdit eden yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve yayılımını engellemek adına ülkemizde olduğu gibi ilimizde de ciddi tedbirler alınmış ve uygulamaya konulduğunu bildirdi.
“15 MARTTAN SONRA KÜTAHYA’YA YURT DIŞINDAN UÇAK SEFERİ YAPILMADI”
Valilik, tedbirler konusunda yaptığı yazılı açıklamada, yurt dışından gelen vatandaşlara, Sağlık Bakanlığının aldığı tedbirler çerçevesinde “14 Gün Kuralı”nın uygulandığını belirtti.
Açıklamada şı bilgilere yer verildi: “Umreden dönen vatandaşlarımız için alınması gereken tedbirler kapsamında Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde hizmet veren Zafer Havalimanı’nda fiziksel mekanlarda gerekli düzenlemeler yapılmış, ön muayene odaları ve sevk zinciri ile ilgili tüm işlemler gerçekleştirilmiştir. 15 Mart saat 05.00 itibarıyla alınan karar gereği tüm uçuşlar Ankara-İstanbul-Konya Havalimanlarına yönlendirilmiştir. İlimize de 15 Mart’ta 15.30 saatinde gelmesi planlanan umre uçak seferi Konya Havalimanına alınmıştır. 15 Mart’tan sonra ilimize yurt dışından uçak seferi yapılmamıştır.”
UMRECİLER SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİ
Umreden dönen vatandaşlarla ilgili de bilginin paylaşıldığı açıklamaya şöyle devam edildi: “15 Mart’tan önce umreden gelen vatandaşlarımıza yönelik Sağlık Bakanlığının talimatları doğrultusunda, Sağlık Müdürlüğümüzde görevli 4 doktor ve 8 sağlık çalışanı tarafından; uçaktan indikten sonra havaalanı girişinde öncelikle maske dağıtımı yapılmış, doktor ve sağlık personelinden oluşan ekip tarafından ateş ölçümü, klinik bulgular yönünden tüm umrecilerimiz değerlendirilmiş, sonrasında bundan sonraki süreçte yapmaları gereken işler ve evde izlem protokolleri ile ilgili bilgilendirme yapılmış, evde bilgilendirme onay formu ve broşürleri verilmiştir. Zafer Havalimanında yapılan değerlendirmelerde umreden gelen vatandaşlarımızdan hastaneye sevk edilen herhangi bir vaka olmamıştır. Evde takip edilen vatandaşlarımızda klinik bulguların olması durumunda gerekli tedbirler alınarak 112 ekiplerimiz tarafından hastaneye sevk işlemleri gerçekleştirilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir