Yeteneğini Keşfet, Mesleğini Seç!

961

Spor, sanat ya da müziğe yeteneği olduğunu düşünen veliler, çocuklarını güzel sanatlar ve spor liselerine kayıt yaptırabilecekler.
Kütahya Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi, Kütahya Spor Lisesi ve Geleneksel ve Çağdaş Görsel Sanatlar Programı uygulayan Kırklar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. sınıflarına özel yetenek sınavıyla toplam 180 öğrenci yerleştirilecek.
Bu yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Yeteneğini Keşfet, Mesleğini Seç! Projesi uygulanmaya başlanıldı. İl Sanat ve Spor Kurulu kararları doğrultusunda, mesleki tanıtım ve yönlendirme faaliyetleri kapsamında, il genelinde 8.sınıf öğrencilerinin resim ve müzik alanındaki yeteneklerini keşfetmeye yönelik “Yeteneğini Keşfet, Mesleğini Seç! Projesi” nin il genelinde uygulanmasına Nisan ayında başlandı. Daha sonra projeye 7. Sınıf öğrencileri dâhil edildi.
Türk Milli Eğitiminin temel amaçları doğrultusunda, Kütahya ili merkez ve ilçelerdeki tüm 7. ve 8. sınıfta eğitim gören müzik ve görsel sanatlara kabiliyeti olan öğrencileri tespit etmeyi amaçlayan bu proje kapsamında; Kütahya il genelindeki tüm 7. ve 8. Sınıf öğrencileri yetenek tarama uygulamasına alındı. Bu uygulamanın değerlendirilmesi sonuncunda görsel sanatlar alanında 143’ü merkez ilçeden olmak üzere toplam 536 öğrencinin, müzik alanında ise 130’u merkez ilçeden toplam 513 öğrencinin ilgilerinin olduğu tespit edildi. Ortaokullarda görev yapan Görsel Sanatlar ve Müzik Öğretmenleri bu öğrencileri ve velileri yetenekleri dolayısıyla bilgilendirilip, meslek tanıtımı yapıldı.
Bu projenin genel amacı doğrultusunda tespit edilen öğrencileri güzel sanatlar liselerine yönlendirerek, yetenekli öğrencilerin Kütahya Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi’nin mülakat sınavına katılmaları sağlamak ve bu proje yardımıyla iyi bir müzik ve görsel sanatlar eğitimi almaları hedefleniyor.
Mayıs ayında, ilçe merkezlerinde Kütahya Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi’nin koordinesinde konser ve sergi programları yapılarak ilçelerde belirlenen yetenekli öğrencilerin programlarda yer alması sağlandı. Proje ile tespit edilen yetenekli öğrencilerin yoğunlaştığı ilçe ve okullarda tanıtım çalışmalarına ağırlık verildi.
Yeteneğini Keşfet, Mesleğini Seç! Projesi taramaları sonucunda yetenek sınavlarına girmesinde fayda görülen öğrencilerin velilerine yönelik hazırlanan tavsiye mektupları gönderildi.
Türkiye genelinde ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfını öğrencileri, dilekçe ile birlikte öğrenim görmek istediği Milli Eğitim Bakanlığına bağlı güzel sanatlar liseleri ve çağdaş görsel sanatlar programı uygulayan liselere ile spor liselerine kayıt için 28 Haziran’a kadar en fazla iki okul müdürlüğüne başvuru yapabilecektir.
Öğrencilerin listeleri 29-30 Haziran’da açıklandıktan sonra 1-5 Temmuz 2019 tarihleri arasında yetenek sınavları tamamlanacak ve öğrencilerin kayıtları LGS sonuçlarına bakılmadan yapılabilecek. Öğrenci seçiminde yetenek sınavında 50 ve üzerinde puan alanların yetenek sınavının yüzde 70’i ile ortaokul başarı puanının yüzde 30’u alınarak, 100 tam puan üzerinden puan üstünlüğüne göre değerlendirme ve sıralama yapılacaktır.
En yüksek puandan aşağıya doğru yapılan sıralamaya göre bölümler bazında belirlenen kontenjan kadar asıl ve yedek liste 5 Temmuz’da mesai bitiminde okullarda ve okulların internet sayfasında ilan edilecek. Öğrencilerin kayıtları, 8-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında e-Okul sistemi üzerinden yapılacaktır.
Ayrıca Kütahya Spor Lisesi’nde öğrencilere beden eğitimi ve spor alanında temel bilgi ve beceriler kazandırılarak bu alanda nitelikli insan yetiştirilmesi yönünde eğitim öğretim faaliyetleri yürütülmektedir. Bu liselere giriş için aynı tarihlerde komisyonlar aracılığıyla yapılan yetenek sınavlarında, öğrencilerin esneklik, dayanıklılık ve koordinasyon, çabukluk ve hız, kuvvet, ritm, sporculuk geçmişi, takımdaki başarıları gibi kriterlere bakılarak değerlendirme yapılarak spor dallarına yetenekli öğrenci alımı yapılacaktır. Takım sporlarında ulusal ve uluslararası derecesi olan yetenekli öğrencilere, belirlenen ölçütlere göre daha fazla puan veriliyor.
Güzel sanatlar liselerinde, öğrencilere güzel sanatlarla ilgili temel bilgi ve beceriler kazandırmak ve güzel sanatlar alanında nitelikli insan yetiştirilmesi için eğitimler verilmektedir. Uluslararası yarışmalarda ilk üç dereceye girenler ile Bilim ve Sanat Merkezlerine (BİLSEM) kayıtlı öğrencilerden görsel sanatlar ve müzik alanında tanılanmış özel yetenekli öğrenciler, yetenek komisyonu olmadan güzel sanatlar liselerine direkt kayıtlarını yaptırabilecektir.
Kütahya İl Milli Eğitim müdürlüğünün il genelinde gerçekleştirmiş olduğu yetenek tarama projesi kapsamında 513 öğrencimiz müziğe, 536 öğrencimiz görsel sanatlara karşı yetenekli ve ilgili olduğunu yapılan taramalar neticesinde tespit edilmiştir. Velilere taramada tespit edilen veya spor, sanat ya da müziğe yeteneği olduğunu düşünen veliler çocukları hakkında gelecek planlaması yaparken bu durumu da göz önünde bulundurmanın sizlere ve sevgili öğrencimize fayda sağlayacağı ifade edildi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir