Meralar Islah ediliyor

1033

Kışlık kaba yem açığını kapatarak, hayvancıkta en önemli girdi maliyetini oluşturan yem ihtiyacını en az maliyetle karşılamak amacıyla yürütülen “Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi” çalışmaları Aslanapa İlçesi Emrez köyünde devam ediyor.
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından köyde bulunan Ketenova Yaylasına traktörlerle götürülen 4.000 kg %26 Kalsiyum Amonyum Nitrat (CAN) gübresi, köylülerin yardımıyla 500 dönümlük mera alanı üzerine atılarak kimyevi gübreleme çalışması gerçekleştirildi. Gübreleme yapılan mera alanlarında otlatma planlaması da yapılarak ot verimin arttırılması ile birim alanda otlatma kapasitesinin yükseltilmesi amaçlanıyor.
Emrez köyünde bulunan düşük verimli meraların durumunun düzeltilmesi için, 2018 yılında başlayan proje kapsamında 3 yıl boyunca kimyevi gübreleme, yabancı ot temizliği, düzensiz yapılan otlatmanın sisteme kavuşturulması ve otlatmayı kolaylaştırıcı tesisler kurma çalışmaları yapılacak.
Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Kurt, Ekonomimizin vazgeçilmez unsurlardan biri olan hayvancılığımızın geliştirilerek, kaba yem açığını azaltacak doğal mera alanlarında hayvanlarımızın otlatılabilmesi amacıyla var gücümüzle çalışacağız dedi. İl Müdürün Kurt çalışmalara katılan köy halkına da teşekkür ederek yapılan bu çalışmaların her geçen gün gelişen ilimiz hayvancılığına büyük katkılar sağlayacağını belirtmiş, hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin de daha az maliyetle daha fazla para kazanması hedeflenmiştir dedi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir