Tarım fuarı 227 firmayla Kapılarını açtı

1259

Kütahya’da bu yıl 11’incisi düzenlenen “Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı”nda konuşan Vali Ömer Toraman, “Verimliliğin artması için teknolojiden istifade etmemiz gerekir. Bu nedenle bu tür fuarlar büyük önem taşıyor” derken tarım sektörünün ülkenin ekonomisi ve istihdamında önemli paya sahip olduğunu söyledi.

“ÜRETİCİLER FUARLA SEKTÖRÜN GELİŞİMİNİ DEĞERLENDİRECEK”
Kütahya Belediyesi Fuar Alanı’nda yaklaşık 20 bin metrekare alanda kurulan fuara, 227 firma katıldı.
Fuarın açılışında konuşan Vali Ömer Toraman, fuarın bölgede tarım ve hayvancılığın daha iyi şartlarda yapılmasına katkı sağlayacağını söyledi.
İlin tarım bakımından geniş alanlara sahip olduğunu belirten Toraman, “Verimliliğin artması için teknolojiden istifade etmemiz gerekir. Bu nedenle bu tür fuarlar büyük önem taşıyor. Üreticilerimiz ve çiftçilerimiz daha az insan gücüyle daha çok teknolojiden, teknikten ve bilimden istifade ederek nasıl daha fazla ürün elde edebileceklerinin gözlemlerini yapacaklar, fuar sayesinde sektörün gelişimini değerlendirebilecekler.” diye konuştu.

“TARIM EKONOMİYE VE İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYOR”
Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık da tarım sektörünün ülkenin ekonomisi ve istihdamında önemli paya sahip olduğunu anlattı.
Tarım ve hayvancılığın stratejik önemi bulunduğuna değinen Işık, “Tarım fuarları, teknolojinin tanıtımına, ayrıca diğer teknolojiler olarak tanımladığımız kaliteli tohumluk, sulama, gübreleme, mekanizasyon gibi teknolojilerin üreticilerle buluşmasını sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır. Fuarların amacı bu. Bir tarafta üreticilerimizin ürettiği faaliyetlerle ve ürünler, diğer tarafta bunlara hizmet edecek daha modern teknolojilerle üretimi gerçekleştirmek amacıyla geliştirilen teknolojileri bu alanlarda buluşturmak. İnanıyorum ki burada yurt içinden değişik illerimizden gelen birçok üreticimiz, sanayicimiz, tarım makinaları, enerji ve traktör üretimi başta olmak üzere, sulama ekipmanları, süt makineleri gibi birçok tesisi burada üreticilerimiz ayağında görecekler. Bazı ticari ilişkilere bu fuarlar vesile olacak. Onun için önemsiyoruz.” dedi.
Frig Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Varol da birçok kurumun destek verdiği fuarı, yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret etmesini beklediklerini dile getirdi.
Fuar, 28 Nisan’a kadar açık kalacak.AA
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir