Din görevlilerinden Kur’an ziyafeti ve tasavvuf musikisi dinletisi

852

Kütahya ‘da, din görevlilerine yönelik düzenlenen 2. Dönem Tashih – i Huruf kursuna katılarak 6 aylık eğitimlerini tamamlayan kursiyerlerden oluşan koro, tasavvuf musikisi dinletisi ile Kur’an ziyafeti sundu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Evliya Çelebi Eğitim Merkezi Müdürlüğünce, 2. Dönem Tashih – i Huruf kursuna katılan din görevlileri için Hezar Dinari Kültür Merkezindeki mezuniyet programı düzenledi.
Vali Ömer Toraman, burada yaptığı konuşmada, kursa katılan tüm kursiyerleri tebrik ettiğini belirtti.
Geçmişte, benzer kursların, Kur’an-ı Kerim-i anlamanın, hayatına tatbik etmenin ötesinde, onu en iyi şekilde muhafaza etmek için çok kıymetli hafızların yetiştirildiğini aktaran Vali Toraman, şöyle konuştu:
“Kur’an-ı Kerim’in tek bir harfinin bile değiştirilmeden sonraki nesillere aktarılması için hafızlarımız onu en doğru şekilde öğrenip kendilerinden sonraki nesillere aktarmışlar. Çok büyük hafızlar yetiştirmiş bir milletiz. Yine Kur’an-ı Kerim’i en şekilde yazmak için gayret göstermişiz. Biz bu hizmetleri unutmadan maneviyatımıza, dinimize, medeniyetimize karşı olan görevlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Ben bu kursa bu çerçeveden yaklaşıyorum.”
Merkez müdürü Fatih Karazeybek de, Diyanet İşleri Başkanlığının Kur’an – ı Kerim’i en güzel şekilde okuma ve bu noktada kendilerini geliştirme amacıyla böyle bir kurs düzenlediğini anlattı.
Karazeybek, eğitim süreci boyunca alanında uzman eğitim görevlisi hocalar tarafından kıraat ilmi hakkında temel bilgiler, Kur’an – ı Kerim’i nitelikli okuma becerisi, sesi daha iyi kullanma ve makamları icra edebilme bilgi ve becerisi gibi birçok konuda eğitimler verildiğini kaydetti.
Konuşmaların ardından, kursa katılan din görevlilerinden oluşan koro, İhlas Camisi İmam Hatibi Süleyman Ceyhan şefliğinde, tasavvuf musikisi ve ilahi dinletisi ile Kur’an – ı Kerim ziyafeti sundu.
Programa, din görevlileri ile vatandaşlar ilgi gösterdi.
Daha sonra, kurstan başarı ile mezun olan din görevlilerine belgeleri Vali Toraman tarafından verildi.
Program, dua edilmesinin ardından sona erdi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir