Burası Kütahya burada iş var

1069

Kütahya’da düzenlenen “2019 İstihdam Seferberliği Tanıtım Programı” kapsamında istihdam teşviklerinin tanıtımı yapıldı. Burada yapılan konuşmalarda Türkiye’nin ve Kütahya’nın büyümesi için üretmenin önemi üzerinde duruldu.

“BÜYÜMEK İÇİN ÜRETMEMİZ ŞART”
Vali Ömer Toraman, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasındaki (KUTSO) toplantıda yaptığı konuşmada, kişi başına düşen milli geliri ve yurt içi hasılayı artırabilmek için büyümenin, büyümek için de üretmenin şart olduğunu belirtti.
2019 yılında istihdam seferberliğinin, 21 Ocak’ta Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurasında başlatıldığını anımsatan Vali Toraman, şöyle konuştu: “Türkiye geçmişte de benzer istihdam seferberlikleri ilan etti. Çok ciddi neticeler elde etti ve istihdama yönelik teşvik politikalarını çok esnek ve sürekli hale getirdi. İstihdama yönelik ciddi teşvikler verildi. Bu sanayicimizi ve imalatçıları da rahatlattı ama en önemlisi de sosyal meselelerin de önüne geçti. Çünkü insanların çalışmaya, evine ekmek götürmeye ihtiyacı var. Onun için işe ihtiyacı var. Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği bu istihdam seferberliğinde bizim kullandığımız bir slogan var. Biz diyoruz ki, “Burası Kütahya burada iş var.” Biz burada üretmeye devam ediyoruz. Dolayısıyla istihdama da devam ediyoruz. Bu fabrikaların mülkiyeti size ait olabilir ama bunlar milli servettir. Ülkelerin milli servetleri vardır. Mülkiyet önemli değil ama o fabrikalar da o milli servetin bir parçasıdır. Dolayısıyla biz bunu ülkemizin geleceğine olan güvenimizin ifadesi olarak söylüyoruz. Biz ülkemizin gücüne ve geleceğine inanıyoruz. Bunu en iyi hisseden sizler olmalısınız.”

“KÜTAHYA’NIN KENDİSİNE DÜŞENİ FAZLASIYLA GERÇEKLEŞTİRECEKTİR”
İstihdam seferberliğine Kütahya’nın üzerine düşeni fazlasıyla yapacağını ifade eden KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, şunları söyledi: “2017 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında TOBB’un ev sahipliğinde yine bir istihdam seferberliği toplantısı yapılmış ve o gün için belirlenen rakam 1 milyondu. Bu 1 milyonu Kütahya’mız da fazlasıyla gerçekleştirerek yerine getirdi. Malum hadiselerden sonra yine Cumhurbaşkanımızın başkanlığında TOBB’un ev sahipliğinde Ocak ayı başında yapılan istihdam seferberliğinde de 2 buçuk milyon kişi istihdam öngörülmüş ve bunun gerçekleştirilmesi için de Sayın Cumhurbaşkanımızın gerekli yerlere talimat vererek onun yatırım yapacak kişi ve kuruluşlara devletin yardımları nasıl olur noktasında ciddi irade yapılmış. Sanayicilerimizin ve yatırımcılarımızın istifade edebileceği imkanlar doğmuştur.”

“SEFERBERLİKTE HEPİMİZİN GÜCÜ YETTİĞİ KADAR ÇALIŞMASI LAZIM”
Başlatılan istihdam seferberliğinin önemine değinen KUTSO Meclis Başkanı Nafi Güral da şunları kaydetti: “Eğer biz bu istihdam seferliğini, yani ekonomik seferberliği becerebilirsek, neler kazanacağız. Takdir edersiniz ki Türkiye’nin üzerinde çok ağır baskılar var. Siyasi baskılar, ekonomik baskılar, son zamanlar da askeri baskılar gündeme geldi. Bunlardan kurtulabilmemiz için öncelikle sağlıklı bir ekonomik sistemin üzerine oturmuş olmamız lazım. Sağlıklı bir ekonomik düzenin yaratılabilmesi de özel sektör ile olacak. Biliyorsunuz artık devlet ekonomiden çekildi. Yani yerel birimlere düşüyor. Onun için ekonomi içinde bulunan bütün paydaşların bu bilinç ile hareket etmelerini ve ekonomik seferberlikte gücü yettiği kadar katkıda bulunmasını çok önemli görüyorum. Her mikro işletmemiz bir kişi alırsa, her küçük işletmemiz iki kişi alırsa, her orta boy işletmemiz mevcudun yüzde 5’i kadar yeni istihdam yaratırsa, her büyük boy işletmemiz şuandaki mevcudunun üzerine yüzde 10 daha ilave istihdam sağlarsa göreceksiniz ki hiçbir problem kalmayacak. Bu aynı zamanda bizlerin sosyal sorumluluğumuzdur. İnsanların mutlu olmadığı yerde ne kadar işiniz olursa olsun rahat etmeniz mümkün değil. Beraber yaşadığımız insanların da mutlu olabilmesi için mutlaka onların da iş sahibi olmaları lazım. Bu ekonomik seferberlikte hepimizin gücü yettiği kadar çalışması lazım. Konuşmayalım, icraatımızla bu olayları gündeme getirelim ve bu olaylardan kendimiz sorumlu tutalım. İnşallah bu sıkıntılarda geçecek.”
Konuşmaların ardından, katılımcılara teşvik paketlerinin tanıtımı yapıldı.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir