Hafızlık icazet merasimi

1747

Kütahya Müftülüğü İl Müftülüğüne bağlı 6 yatılı Kur’an kursunda eğitimlerini tamamlayan 41 kız öğrenci için hafızlık icazet merasimi düzenlendi.
Merasime; Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman ile eşi Neşe Toraman, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile eşi Aysel Saraçoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar ile eşi Serap Hazırlar, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri, Kur’an kursu öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.
Dumlupınar Spor Salonu’nda düzenlenen merasime Kütahyalılar yoğun ilgi gösterdi.
Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda dünya birincisi olan Fatih Cami İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan merasim Kur’an kurslarının tanıtım videolarının gösterimiyle devam etti.
“KUR’AN-I KERİM’E VAR
GÜCÜYLE HİZMET ETMİŞ
NESLİN MİRASÇILARIYIZ”
Hafızlık icazet merasiminde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti katılımcılarla paylaşan Vali Dr. Ömer Toraman hafızları, ailelerini ve Kur’an öğreticilerini tebrik etti. Türk milletinin İslamiyet’e ve Kur’an-ı Kerim’e çok büyük hizmetlerde bulunduğunu belirten Vali Dr. Ömer Toraman, “Üç kıtada, üç denizde gücümüzün yettiğince i’la-yı kelimetullahı ulaştırmak için var gücüyle gayret göstermiş bir milletin mirasçılarıyız. Kur’an-ı Kerim’i en güzel şekilde okumaya ve yazmaya gayret göstermiş bu doğrultuda nice büyük hattatlar, üstatlar yetiştirmiş bir milletiz. Milletimiz kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e her zaman hizmet etmiş, hizmet etmeye gayret göstermiştir. Bugün kardeşlerimiz de Kur’an-ı Kerim’e hizmet yolunda onu zihinlerine ve gönüllerine hıfz ederek muhafaza altına aldılar. Kendilerini, aileleri ve hocalarını tebrik ediyoruz. İnanıyorum ki hocaları bu yüce emaneti nasıl onlara aktardıysa onlar da kendilerinden sonra gelecek olan kardeşlerine bu emaneti teslim edecekler” diye konuştu.

Hafızlık İcazet Merasimi töreninde öğrenci ve ailelerini tebrik eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; “Fuatpaşa, Parmakören ve Hesna Köksal Kuran Kurslarımızda yetişen 41 öğrencimizin icazetini veriyoruz. Özellikle bu öğrencilerimizi, annelerini, babalarını yürekten kutluyorum. Böyle bir törende, böyle bir atmosferde sizlerle beraber olmak bizleri duygulandırıyor. Türkiye’nin 1940’lı yıllarına doğru gittiğimiz zaman büyüklerimiz, kitabımızın yasak olduğu, öğrenmenin yetkili organlar tarafından asla istenmediği dönemlere şahit oldu. 28 Şubat döneminde ise kuranın üstünden, insanların üzerinden silindir gibi geçildiği dönemleri kuran kurslarının, imam hatiplerin kapandığı baş örtülü kişilerin toplum ikinci üçüncü sınıf insan olduğu dönemleri gördük. Yaklaşık 16 yıldır ise bu dönemlerin geride kaldığı ve bu insanlarımıza değer verildiği, kurana değer verildiği, dinimize değer verildiği, bu dönemlerine hep birlikte yaşıyoruz. Hafızlarımızın kuranı hıfz etmelerinden ziyade onları hayatlarının yedi yirmidört uygulamalarını ve çevrelerini ışık saçmalarını gönülden temenni ediyorum. Bir durgun suya taş attığımız zaman nasıl dalga dalga kenara doğru geliyorsa inşallah bu eğitimi alan öğrencilerimiz, bu icazet alan çocuklarımız da dalga dalga toplumun tüm kesimlerini hidayete erdirecekler. Bu vesileyle icazet alan 41 öğrencimizi gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.
Protokol konuşmalarının ardından Hafızlığını tamamlayan Fuatpaşa, Parmakören ve Hesna Köksal Hayme Hatun Kız Kuran Kursundan 41 öğrencinin diploma ve hediyeleri protokol üyeleri takdim edildi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir