Tavşanlı heyetinden Gaziantepli Yatırımcılara yatırım daveti

988

Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhami Aydın, oda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ziyaret ettikleri İpekyolu’nun başkenti Gaziantep’in iş dünyasına Tavşanlı, Emet, Domaniç ve Kütahya’yı ekonomik ve tarihi değerleriyle anlatarak işadamlarını yatırım için davet ettiler.
Tavşanlı heyeti, ihracatta Türkiye’nin 6. İli olan Gaziantep iş dünyasına, bölge hakkında bilgiler vererek, yatırım imkanlarını anlattılar. İşadamlarına yatırım ve bölgemiz kalkınmasına katkı için davet ettiler.
Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Tavşanlı heyetine ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, faaliyetleriyle ilgili bilgiler verdi.
Ünverdi; “Tavşanlı Heyetini GSO’da ağırlamaktan mutluluk duyduğumuzu dile getirmek istiyorum. Bütün şartlara rağmen üretime ve ihracata devam ediyoruz. Gaziantep’in Ekim ayı ihracatının yüzde 10,4 oranında artışla 655 milyon 42 bin dolar olarak gerçekleşti. İhracat yapan iller sıralamasında 6. sırada yer alıyoruz. Çok geniş bir ürün yelpazemiz var. Gece gündüz demeden var gücümüzle kentimiz ve ülkemizin gelişmesi için çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi Gaziantep’te yer alıyor ve kentimizden 180 ülkeye halıdan makarnaya, iplikten makinaya kadar çok sayıda sektörde yüzlerce ürün ihracatımız söz konusu. Gaziantep-Kilis arasında yeni bir OSB’nin kurulması için çalışma başlattık, bu konuda izinlerin alındı ve kuruluş çalışmalarının devam ediyor. Proje bir ilk olarak iki ilin birlikte gerçekleştirdiği bir proje olacak, projenin hayata geçmesiyle bölgenin cazibesi daha da artacak.” dedi.
Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhami Aydın da, Gaziantep işadamlarına hitaben yaptığı konuşmayla ayrıntılı bilgiler verdi. İşadamlarını ve yatırımcıları bölgemize davet etti.
İlhami Aydın şöyle konuştu: “Sayın Başkanım, değerli hazirun ; Kütahya –Tavşanlı ilçemiz iç ege bölgesinde 75.000 yerel 250 bin çevresel nüfusuyla, Kütahya coğrafyasının yüzde 35’lik bölümünün ekonomik ticari ve iktisadi yapısına yön vermektedir. Lokasyon olarak Metrepol şehirlerimize 350-400 km’lik mesafede, İstanbul –Ankara İzmir-Antalya gibi illerimize ulaşım yakınlığı ve avantajı ile ulaşabilir konumda olduğumuzdur. Bununla beraber 20’nin üzerinde yeraltı maden kaynakları 160 dereceye varan jeotermal kaplıca su kaynaklarının sağlık turizmine yaratacağı çeşitlilik ile adeta bu sektördeki ülke turizmine katma değer katacak birçok fırsatı beraberinde barındırmaktadır.
Sanayinin çok çeşitli dallarında kullanılan stratejik olma özelliği ile Dünya rezervinin yüzde 70’i Türkiye’de. Türkiye’nin de yüzde 70’i Kütahya – Emet’ te bulunan zengin Bor madeni rezerviyle yer altı kaynaklarımızdaki alternatif değerlerimizin ekonomiye katacağı önemli bir kaynaktır. Yedi cihana hükmeden Osmanlının kuruluşuna ev sahipliği yapmış, tarihimizde şehzadeler şehri olarak bilinen Kütahya-Tavşanlı- Domaniç ve bölgemiz “Ey oğul! Ana yurttan ayrılalı yıllar geçti. Deli rüzgarlar önünde oradan oraya savrulduk. Beylik Otağını kurduğumuz şu yaylalar artık son durağımız son konağımız olsun diyerek” oğlu Ertuğrul Gaziye dua eder. Cihan devletinin anası yiğit Türk kadınının sembolü devlet anamız Hayme Anamızın Mezarı – Türbesi asırlarca yaşadığımız coğrafyada Domaniç’te –Tavşanlı’da kalbimizde yaşatıyoruz. Tarihi-kültürü ve ekonomik değerleri ile sanayileşmeyi istihdam ile birleştirip geleceğimizi istikrarlı bir yapıya kavuşturacak Program ve projeleri hedefimiz olarak belirleyip; Gaziantep –Kayseri gibi ülke sanayisine rol model olmuş yatırımcı desteğini de görmek istiyoruz. Kütahya ve bölgemizde katma değeri yüksek avantaj yaratacak yeraltı – yerüstü kaynaklarımız var . Bizlere yatırım ve sanayileşmede katkı vermeye davet ediyoruz ve bekliyoruz. Diyoruz ki biz artık işin bittiğine bakmak istiyoruz. Tekrar sizin nezdinizde STK başkanlarımıza ve Gaziantep iş dünyasına teşekkür ve şükranlarımızı iletir selam ve saygılarımızı sunuyorum.”
GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferhan Sağım, Yönetim Kurulu Üyeleri, Melike Yüksel, Hakan Aslansoy, ile Genel Sekreter Kürşat Göncü’nün de hazır bulunduğu ziyaret sonunda karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.

RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir