Kütahya’da EKT tedavisine başlandı

1286

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Vefa Psikiyatri Merkezinde EKT (Elektrokonvulziv Terapi) tedavisine başlandığı bildirildi.
Kütahya’da ilk kez bir hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaya başlanan EKT tedavi yöntemi hakkında bilgi veren Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği Anabilim Dalı Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Nermin Gündüz şunları söyledi.
“Halk arasında şok tedavisi olarak da bilinen Elektrokonvulziv terapi (EKT) bazı ruhsal hastalıkların tedavisinde güvenli olarak uygulanmakta olan biyolojik tedavi yöntemlerinden birisidir. Başta ilaç tedavisine dirençli depresyon, doğum ardı başlangıçlı depresyon, ilaç kullanımının uygun olmadığı gebelik dönemi ağır ruhsal hastalıkları, bipolar bozukluk, öz kıyım girişimi, şizofreninin bazı türleri olmak üzere oldukça geniş yelpazede hastalarımıza bir tedavi seçeneği sunmaktadır. Bu yöntem Genel Anestezi Altında psikiyatri uzmanı, anestezi uzmanı, anestezi teknisyeni, psikiyatri hemşiresi tarafından oluşan bir tedavi ekibince uygulanmaktadır. İşlem toplam 10 dakika sürmekte, işlem esnasında hastamız herhangi bir ağrı ya da acı duymamaktadır. İşlem bitiminden kısa süre sonra hastamız günlük yaşamsal aktivitelerine dönmektedir. Bu da hastalarımıza ciddi bir konfor sağlamaktadır.”
Yöntemin Kütahya’da ilk kez kullanıldığını hatırlatan Güdüz, “Kütahya’da Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Vural Kavuncu, Sağlık Müdürümüz Uzman Doktor İsmail Zehir ve Sayın Başhekimimiz Doç. Dr. Orhan Özatik hocalarımızın da değerli katkıları ve özverili çalışmaları ile kurulmuş olan Vefa Psikiyatri Merkezinde 24 Ekim 2018 tarihinde EKT yöntemi ilimizde ilk kez bir hastamıza başarılı şekilde uygulanmıştır. Uygulama sonucunda hastamızda işleme bağlı herhangi bir yan etki görülmemiş olması, işlem sonucunun yüz güldürücü olması ilimizde de uygulanmaya başlayan EKT tedavisi ile uygulamalarının devamı ile ilgili biz psikiyatri hekimlerine ve hastalarımıza umut verici olmuştur.” diye konuştu.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir