İşe ilk adım projesi hayata geçiriliyor

1046

İŞKUR Kütahya İl Müdürü Kamil Uçan, genç işsizliğinin azaltılması, üniversite mezunu gençlerin işgücü piyasasında kalıcı istihdamının sağlanması ve nitelikli işgücü talebinde bulunan işverenlerin de aradığı özelliklere sahip elemanları istihdam edebilmelerini sağlamak amacıyla “İşe İlk Adım Projesi”nin hayata geçirileceğini bildirdi.

İSTİHDAM İÇİNPROTOKOL İMZALANDI
Uçan, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hazırlanan 100 günlük eylem planı kapsamında istihdamın geliştirilmesi için yapılan çalışmalar doğrultusunda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Özel Kütahya Anadolu Hastanesi arasında “İşe İlk Adım Protokolü” imzalandığını belirtti.

18-29 YAŞ ARALIĞI FAYDALANACAK
Proje kapsamında, yüksekokul veya fakültelerden son iki yılda mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin mezun oldukları alanlarda 6 aylık işbaşı eğitim programına alınarak mesleki deneyim ve tecrübe kazanmasının sağlanacağını dile getiren Uçan, şunları söyledi:
“Sektör kısıtlaması olmadan 6 aylık program sonrasında işverenlerin bu kişileri mevcut işbaşı eğitim programlarındaki gibi 6 ay boyunca istihdam etmesi gerekecek. İşbaşı eğitim programı sonrasında katılımcılar işveren tarafından istihdam edilecek, bu kişiler için ilk altı ay ödenmesi gereken ücretin net asgari ücretin yüzde 50’si kadar tutarı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak. Zorunlu istihdam sürecinden sonra işveren tarafından kişinin 12 ay daha istihdam edileceğine dair taahhüt verilmesi ve yeni bir sözleşme imzalanması halinde net asgari ücretin yüzde 25’i kadar ücret desteği bir yıl boyunca İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaya devam edilecek. Böylece, üniversite mezunu gençlerin 6 aylık işbaşı eğitim programından sonra en az 1.5 yıl daha istihdam edilmiş olacak.”
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir