Adını yapılışından alan yöresel lezzet: cimcik aşı

1253

Hitit, Frig, Roma, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan Kütahya, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra farklı tatlar arayanlar için kaybolmaya yüz tutan yöresel “cimcik aşı”yla alternatif sunuyor.
EKONOMİK MENÜ CİMCİK
Un, yumurta, su ve tuzdan oluşan malzemelerle hazırlanan hamur, oklava ile açılıp, küçük kareler halinde kesilmesi, uçlarının mantı yapımında olduğu gibi çimdiklenerek bir araya getirilmesi, kaynayan suda pişirilmesi ve servis tabağına alınmasının ardından, isteğe göre sade ya da sarımsaklı yoğurt ve tereyağı ile servis ediliyor.
Adını, hazırlanan hamurun çimdiklenmesinden alan, “hamur aşı” olarak da bilinen ve kullanılan malzemeler bakımından ekonomik olan cimcik aşı, kentte daha çok yöresel yemeklerin bulunduğu restoran ve lokantalarda satılıyor.
KÜTAHYA YÖRESEL
LEZZETLETLERİYLE DE
ÖNEMLİ BİR ŞEHİR
İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, yaptığı açıklamada, Kütahya’nın kadim bir medeniyetin izlerini taşıdığını hatırlatarak, kentin tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra yöresel lezzetleriyle de öne çıktığını söyledi.
Yeldemez, cimcik aşının Kütahya yöresine ait olduğunu ve yöre halkı tarafından uzun yıllardır yapıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Kütahya’mız, özellikle mutfak kültürü konusunda gerçekten önemli değerlere sahip bir şehirdir. Yöresel yemekler dediğimizde, daha çok hamur işlerine, sebze ve süt ürünlerine dayanan bir mutfak kültürümüz var. Hamur işinde de özellikle ‘cimcik aşı’ olarak da tabir edilen cimcik, geçmişten günümüze kadar yaşatılmaya çalışılan bir yemeğimizdir. Tarihi konaklarımızda daha çok yaşatılan yöresel lezzetlerimizden cimcik, ekonomik ve yapımı kolay olan bir yemek olduğu için çokça tercih edilmekte. Besleyiciliğiyle de ön plana çıkan cimcik, farklı damak tatları arayanlara bir alternatif durumundadır.”
Cimcik yemeğinin Kütahya’yı gezmeye gelenler tarafından da tercih edildiğini belirten Yeldemez, “İlimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere de yöresel yemeklerimizi ve cimcik aşımızı tattırarak bu otantik lezzetleri tanıtmaya ve yaşatmaya gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
“EKONOMİK BİR YEMEK
OLDUĞU İÇİN ÇOK TERCİH
EDİLİYOR”
Kütahya’nın tarihi Germiyan Sokağı’nda restoran işleten işletmeci de kentin unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerinden olan cimcik aşını müşterilerine sunduğunu söyledi.
Restoran işletmecisi, “hamur aşı” olarak da bilinen cimcik aşının eskisi kadar yaygın yapılmadığına değinerek, “Yaklaşık 150 yıllık bir geçmişe sahip olan konağımızda 15 yıldır yöresel yemekler üzerine faaliyet gösteriyoruz. Hamur işi yemeklerimizin başında cimcik gelmektedir. Ekonomik bir yemek olduğu için çok tercih ediliyor. Biz de bu yemeğimizi en iyi şekilde hazırlayarak sunuyoruz.” diye konuştu.
UN, YUMURTA,
SU VE TUZ
Cimcik aşının, un, yumurta, su ve tuzdan oluşan malzemelerle hazırlandığını aktaran restoran aşçısı da, yemeğin yapılışını şöyle anlattı: “Malzemeler karıştırılıp hamur hazırlandıktan sonra oklava ile açılarak küçük kareler şeklinde kesilir. Kesilen hamurlar uçlarından bir araya getirilerek cimciklenir. Hazırlanan cimcikler daha sonra kaynayan suda yaklaşık 15 dakika pişirildikten sonra süzülerek servis tabağına alınır. Üzerine isteğe göre sarımsaklı veya sade yoğurt ve tereyağı dökülerek servis edilir.”
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir