Kültürel değerlerin tanıtımına 7 milyon lira

1020

Kütahya İlinde Yaratıcı ve Kültürel Endüstrilerin Geliştirilmesi Güdümlü Projesi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) Genel Sekreteri Veli Oğuz, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan Öncel, Kütahya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Kutlu Eser, Kütahya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Zenci, Kütahya Çiniciler ve El Sanatları Esnaf Odası Başkanı Sadık Erilbaylı ile UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Kütahya Koordinatörleri İskender Cem Leblebici ve Hacer Eriş katıldı.
“PROJE BÜTÇESİ 7 MİLYON TL”
Kütahya İlinde Yaratıcı ve Kültürel Endüstrilerin Geliştirilmesi Güdümlü Projesi bütçesinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kararıyla 7 milyon TL olarak belirlendiğini belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kalkınma Ajansımızla bir güdümlü proje olarak Kütahya İlinde Yaratıcı ve Kültürel Endüstrilerin Geliştirilmesi Güdümlü konulu bir çalışmamız olmuştu. Aslında biz projemizi tamamlamış, Bakanlığa göndermiş onayımızı da almıştık. O süreçte henüz UNESCO’ya girmemiştik. O süreçte eş finansman sağlayıcıların oranı yüzde 75, kurumların sağlayacağı yüzde 25’ti. 5,8 milyon TL’lik bir projeydi. 1 milyon 250 bin TL’sini Kütahya Belediyesi, Çiniciler Odası ile Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası eş finansman olarak karşılayacaktı. UNESCO sürecine girdikten sonra Bakanlık katkısını yüzde 75’ten yüzde 90’a çıkarma kararı alınca bundan istifade edebilir, kurumlardan alacağımızı aynı tutarak projeyi büyütebiliriz diye düşündük. UNESCO sürecinde vermiş olduğumuz sözler, 4 yıl içerisinde yapmamız gereken işler vardı. Onlara da bu kaynaktan destek vererek Belediyemizin yükünü hafifletmiş olacağız” dedi.
Vali Ahmet Hamdi Nayir’in açılış konuşmasının ardından UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Koordinatörü İskender Cem Leblebici, Kütahya İlinde Yaratıcı ve Kültürel Endüstrilerin Geliştirilmesi Güdümlü Projesi hakkında katılımcılara bilgiler verdi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir