‘Yerli ve milli duruş yeni dönemin şifresi olmalı’

1014

Eğitim Bir-Sen Kütahya şube başkanı Fatih Köse, yeni eğitim öğretim yılının şifresinin yerli ve milli duruş olması gerektiğini bildirdi.
Köse, gazetecilere yaptığı açıklamada, eğitim alış verişinde mutlaka yerli malı tercih edilmesi gerektiğini belirtti.
Süreç içerisinde eğitimin tüm paydaşlarının üzerine düşeni fazlasıyla yapmaları gerektiğini dile getiren Köse, şunları söyledi: “Yeni dönem öğrencilerimizin heyecanı ve gayreti, öğretmenlerimizin fedakârlıkları, Milletimizin istikbal mücadelesine sahne olacak. Ülkemizde yaklaşık 18 milyon öğrencimize, 900 bini öğretmen olmak üzere bir milyon eğitim çalışanımızla birlikte 20 milyonluk bu büyük ailenin tüm fertlerine başarılar diliyoruz. İlimizde de 7 bine yakını bu sene ilk defa okul hayatına başlayacak küçüklerimiz olmak üzere 90 bine yakın öğrenci, 6 bin 800’ü öğretmen ve 7 bin 500’ü aşkın eğitim çalışanı ve binlerce velimiz aynı heyecan ve gayretin paydaşı olacak. Eğitim-Bir-Sen olarak yeni dönemin tüm paydaşlar ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz. Ülkemizi ve içinde yaşadığımız coğrafyayı birçok yönüyle sıkıntıya sokan terörün ve 15 Temmuz işgal hareketinin olumsuz yansımalarını yaşamaya devam ettiğimiz bir dönemde, yeni eğitim-öğretim yılı, millî şuurun artırılmasına katkı sağlamalıdır. Darbe girişimi sonrası ülkenin toparlanması ve geleceğin şekillenmesi anlamında birçok alanda adımların atılması, eğitimde de iyileştirici hedefler içeren değişim iradesinin ortaya konulması umut verici olmakla birlikte, hâlâ yapılması gereken pek çok iş, çözülmesi gereken sorunlar bulunmaktadır. İyi bir müfredatla başarı sağlayacağımız iyi bir eğitim sistemini hayata geçirmek, doğrudan istiklal ve istikbalimizle ilgilidir. Sahici bir istikbal, kendi gerçeklerimize uygun okullarda öğreteceğimiz bilgiyle, çocuklarımıza kazandıracağımız davranışla ve değerlerimizi yaşatmakla mümkündür. Dünyada bu gün gelinen noktada mevcut emperyal ve siyonist güç odakları ülkemizin ve insanımızın yükselmesini ve mazlumlara umut olmasını istememekteler. Tüm güç ve imkanlarıyla dünyada kan ve gözyaşına sebep olan müesses nizamlarının devamı için çabalamaktalar. Türkiye’nin son zamanlarda tek hedef haline getirilmesi, ekonomik manipülasyonlar ve terör saldırılarının sebebi Türkiye’nin medeniyet birikimi üzerine yeniden şahlanışıdır.”
Eğitim Alış Verişinde Mutlaka Yerli Malı Tercih Edilmelidir
Köse, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu süreçte eğitimin tüm paydaşları üzerine düşeni fazlasıyla yapmalı, hiçbir fedakarlıktan kaçınılmamalıdır. Özellikle yeni eğitim öğretim döneminin başladığı ve eğitim alış verişinin tavan yaptığı bu dönemde esnafımız yerli malları ile tezgahını doldurmalı, velimiz, öğretmenimiz, öğrencimiz yerli malını talep etmelidir. Esnafımız dükkanında yerli malı sattığını afişe etmeli, duyarlılığın armasına katkı sunmalıdır. Özellikle okulların ilk haftasında yerli malı kullanma ve tasarruf konusu işlenmeli ve husus tüm toplumda kültür haline dönüştürülmelidir. İnsanları eğitimli, bilgi ve yüksek değerlerle donatılmış Yeni Türkiye’nin gerçek anlamda yolunu, ufkunu açacak bir eğitim düzenine kavuşma heyecan ve beklentisi ile yeni eğitim-öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diliyoruz.”
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir