Kütahya’nın ‘Millet Bahçesi’

1072

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar stadyumunun da içinde yer aldığı 75 bin metrekarelik alanın belediye meclisi kararıyla ‘Millet Bahçesi’ alanı olarak ilan edildiğini bildirdi.
“BU KONUYU KENDİMİZE GÖREV EDİNDİK”
Saraçoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı illerdeki eski stadyumların bulunduğu alanları ‘Millet Bahçesi’ olarak ilan etmesinin ardından Kütahya’da da benzer bir çalışma başlattıklarını söyledi.
Bu konuyu kendilerine görev edindiklerini aktaran Saraçoğlu, şöyle konuştu: “Diğer şehirlerde şöyle bir çalışma oldu. Eski stadyumlar TOKİ’ye verildi, TOKİ onun yerine yeni stadyum yaptı ve orayı da ticari alana çevirerek böyle bir dönüşüme tabii tutuldu. Çevre illerde bunun örnekleri var. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 17 yerde bulunan eski stadyum alanlarının yerine millet bahçesi yapılacak. Bu farklı bir konu bizim ise farklı. Bizimki TOKİ’ye verilen bir arazi değil. Şu an itibari ile bu alanın bir kısmı Gençlik ve Spor Bakanlığına, bir kısmı Milli Eğitim Bakanlığına, bir kısmı Devlet Su İşlerine, diğer kısmı ise Adliyeye tahsis edilmiş arazi. Biz burada belediye meclisi olarak hem komisyonumuzda hem de meclisimizde tüm bu alanı stadyumun olduğu alan, yan statlar, Gençlik Spor İl Müdürlüğünün binaları, Kılıçarslan Lisesinin olduğu alan, DSİ ve Bölge İdari Mahkemesinin olduğu alanı, yani 75 bin metrekare alanı millet bahçesi ilan ettik ve meclisten geçirdik.”
“BAKANLIK DESTEK VERECEK”
Süreç içerisinde ilgili kurumların bu konuda kendi haklarını savunmak adına itirazlarının olabileceğini bildiklerini de ifade eden Saraçoğlu, “Bu konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza yapmış olduğumu ziyarette bakan ve bakan yardımcıları da bize destek olabileceklerini söylediler. Biz de bu kararları neticelendirip bakanlığa göndererek millet bahçesi olarak tescil ettireceğiz. Buradan asla dönüşün olmadığını belirtmek istiyorum. Halkımızın rahatça gezip eğleneceği bir alanı Kütahya’mıza kazandırmak istiyoruz. Kütahya’nın merkezinde bundan sonra bu alanda asla inşaat izni vermeden büyük yeşil alanın Kütahya’nın hizmetine sunulacağını ve herkesin bu alandan faydalanacağını söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir