İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplandı

1077

2017-2018 Eğitim – Öğretim Yılı Sene Sonu İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında gerçekleştirildi.
“EĞİTİM 7’DEN 70’E HERKESİ
İLGİLENDİRMELİ”
Toplantının açılış konuşmasını Vali Ahmet Hamdi Nayir yaptı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Danışma Komisyonu Toplantısının senede iki kere gerçekleştirildiğini, düzenlenen toplantılarda eğitim faaliyetleriyle ilgili konularda etkili koordinasyon ve iş birliği sağlayarak eğitimde daha iyi hizmet vermeyi amaçladıklarını kaydeden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Eğitim konusu yalnızca il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimizin konusu değil. Onların asli konuları ama onun dışındaki bir sürü kamu kurum ve kuruluşunu, Sivil Toplum Kuruluşlarını, özel sektörü ilgilendiren yönleri itibariyle geniş toplantılarda bu konunun değerlendirilmesinde fayda görülerek mevzuatımızda danışma komisyonları oluşturuldu. Bu toplantılardaki gayemiz, yürütmüş olduğumuz eğitim faaliyetlerinde ihtiyaçları ne kadar giderebiliyoruz, ara işgücü temini için yapmış olduğumuz çalışmada ilimizin ekonomisine, sanayisine, istihdamına katkı sağlayacak nelerimiz var, milli eğitim dışında eğitim faaliyeti yürüten diğer kuruluşların milli eğitimle olan irtibatlarında herhangi bir aksaklık olup olmadığını gözden geçirmek. Bu toplantılardaki genel amacımız, ilimizdeki eğitim yapısını senede en az iki defa gözden geçirerek yapılması gerekenler konusunda bir fikir birliğini ortaya çıkarmak. 7’den 70’e herkesi ilgilendiren eğitim konusunda inanıyorum ki herkesin söyleyeceği bir sözü, herkesin bir önerisi mutlaka vardır. Daha iyisini gerçekleştirmeye mecbur olduğumuz bir alanda, herkese ait düşüncelerin paylaşılabildiği bir toplantı olarak bizlerin gözünde kıymetli bir toplantı. Allah sonuçları itibariyle ilimize faydalı bir toplantı eylesin. İnşallah daha iyisini gerçekleştirme konusunda bizlerin faaliyetlerini, düşüncelerini bir araya getiren bu toplantılardan en üst derecede fayda sağlamış olarak çıkarız” diye konuştu.
Vali Ahmet Hamdi Nayir’in konuşmalarının ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü İbrahim Sak, Milli Eğitim Danışma Komisyonu görevleri, toplanması ve çalışma esasları ile Milli Eğitim Müdürlüğü verileri ve yapılan çalışmalar hakkında sunum eşliğinde bilgiler verdi.
İbrahim Sak, Kütahya’nın 2017-2018 eğitim öğretim yılı okullaşma oranlarında Türkiye’nin üzerinde olduğunu kaydetti.
Kütahya’da ikili öğretim yapan 3 okul kaldığını aktaran İbrahim Sak, yapılan yatırımlar doğrultusunda ikili öğretim yapan okul kalmayacağını bildirdi.
2017-2018 yılı yatırım programı hakkında da bilgiler veren İbrahim Sak, 65 yapım işinden 26’sının tamamlandığını, 16’sının inşaatının devam ettiğini, 4’ünün ihale aşamasında olduğunu, 19’unun ise maliyet ve projelendirme çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.
2017-2018 Eğitim – Öğretim Yılı Sene Sonu İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı, Kütahya Belediye Başkanlığı, Dumlupınar Üniversitesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğü temsilcilerinin sunumlarıyla devam etti.
2017-2018 eğitim ve öğretim yılı içerisinde bin 844 okul çevresinin kontrol edildiği, 5 bin 637 şahsın kontrol edildiği ve sorgulandığı, 165 internet kafe, 79 oyun salonları, playstation, 454 kahvehane, 41 iddia bayi, 4 içkili yer, 87 büfe, 323 park ve bahçe, 876 okul servis aracı ile 624 adet diğer araçların denetlendiği, denetimler sonucunda 5 şahsın araması çıktığı ve gerekli işlemlerin yapıldığı, 5 şahsa idari, 3 şahsa adli işlem, 1 şahsa ruhsatsız av tüfeği bulundurmaktan işlem yapılarak toplam 9 şahsa adli ve idari yönden işlem yapıldığı, denetlenen 876 okul servis aracından 78 araca cezai işlem uygulandığı bildirildi.
VALİ NAYİR, LGS 1.’Sİ
ELİF TAŞ’I TEBRİK ETTİ
Sunumların ardından Liseye Geçiş Sınavı’nda (LGS) tüm soruları doğru yanıtlayarak Türkiye birincisi olan Elif Taş’a İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hediye verildi. Elif Taş hediyesini Vali Ahmet Hamdi Nayir’in elinden aldı. Elif Taş ile ailesini tebrik eden Vali Ahmet Hamdi Nayir “kalıcı başarı” temennisinde bulundu.
ÖĞRENCİLER VALİ AHMET
HAMDİ NAYİR’E SÖZ VERDİ
Salonda bulunan öğrenci temsilcilerine de seslenen Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrencilerden başaracaklarına dair söz aldı. Bütün çalışmaların öğrencilerin daha iyi eğitim alması için yapıldığını kaydeden Vali Nayir, “Gelecekte bizlerin yerine gelecek olan öğrenciler bizim de güvendiğimiz, kendine güvenen öğrenciler olsun istiyoruz. Güvenlikten, sağlıktan, tarıma kadar bir sürü kuruluş sizlerle ilgili bir şeyler yapmaya çalışıyor. Sizler ailenizin gözünde kıymetli olduğunuz kadar kamu kurum ve kuruluşlarının gözünde de önemlisiniz. Herkes sizin için çalışıyor sizler de bu yapılanların karşılığını vermek için daha çok çalışacaksınız” dedi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir