Türkiye şampiyonu milli atlet, Olimpiyatları hedefliyor

1459

Kütahya’da, öğrenim gördüğü ortaokulda 2013 yılında tesadüfen katıldığı atletizm seçmelerinde keşfedilen ve Türkiye şampiyonu olan milli atlet 16 yaşındaki Hacer Yılmaz, 2024 Olimpiyatları’nda madalya hedefliyor.
Germiyan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2. sınıf öğrencisi Hacer Yılmaz, daha iyi şartlarda okuyabilmesi için Çayca köyünden kent merkezine ailesiyle göç ettikten sonra Dumlupınar Ortaokuluna kaydoldu.
Burada, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve milli takım antrenörlerinden İdris Güleç’in “Yetenek Avcısı Burada” projesi kapsamında keşfedilen ve 961 kişi arasında ikinci olan Yılmaz, antrenmanlara katılarak yarışmalara hazırlandı.
2015 yılında Anadolu Yıldızlar Ligi’nde, 2016’da okullar arası atletizm yarışması, 2017’de okullar arası puanlı atletizm yarışmaları ve bu yıl da Türkiye Yıldızlar Şampiyonası’nda bin 500 ve 800 metrelerde birinci olan Hacer Yılmaz, yine bu sene Bulgaristan’da düzenlenen 20 Yaş Altı Balkan Salon Şampiyonası’nda bin 500 metrede 5. oldu.
“Benim de olimpiyat hedefim var”
Gaziantep Şölen Spor Kulübü sporcusu olan milli atlet Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atletizm sporuna başlamasının bir tesadüf olduğunu söyledi.
Yılmaz, okuduğu okulda yetenek taraması gerçekleştirileceği yönünde duyuru yapıldığını ancak kendisinin o gün okula gitmediği için bundan haberi olmadığını dile getirerek, “Atletizm seçmelerinin olduğunu arkadaşlarımdan tesadüfen öğrendim ve arkadaşlarımla seçmelere katıldım. Seçmelere biraz çekinerek gittim, çünkü bana söylenmemişti. Oradaki seçmelerde 2’nci oldum ve atletizme böylelikle başladım.” diye konuştu.
Katıldığı ilk yarışmada, yarışı terk ettiği için atletizmi bırakmayı düşündüğünü ve sonra bu kararını değiştirdiğini anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:
“Antrenmanlardan sonra ilk olarak bin 500 metre koşusuna katıldım. Bu yarışmada 100 metresini hızlı koştuğum için yarışın devamını getiremedim ve yarışı terk ettim. O an bu işin gerçekten zor olduğunu ve bunun devamının gelmeyeceğini düşündüm. Ama yarış bittikten sonra arkadaşlarımı kürsüde görünce ‘Onlar yaptı, ben de yapabilirim. Çalışarak her şeyi yapabilirim’ dedim. Sonrasında ise antrenmanlara katılmaya devam ettim. İlde yapılan yarışmalara, oradan da bölge yarışmalarına katıldım. Katıldığım yarışlarda dereceler elde etmeye başladım. Artık hedeflerimi adım adım daha çok büyüttüm. Türkiye şampiyonalarına katılmaya başladım ve milli takımda yer aldım.”
Yılmaz, haftanın her günü antrenman yapmaya devam ettiğini ve Avrupa Yıldızlar Şampiyonası için hazırlandığını belirterek, “Burada ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğim. Ardından, her sporcunun olduğu gibi benim de olimpiyat hedefim var. 2024 Olimpiyatları’nda ülkemi en iyi şekilde temsil etmek, İstiklal Marşı’mızı okutmak ve altın madalyayı kazanmak için çalışmalarıma devam ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Genç milli atleti, beden eğitimi öğretmeni Eyüp Biber ile yaptıkları test sonucunda keşfettiklerini aktaran antrenör İdris Güleç de Hacer’in çok hırslı bir sporcu olduğu için üzerinde çok durduklarını vurgulayarak, “Hacer’i, hedefi olan 2024 yılı olimpiyatlarına hazırlıyoruz.” şeklinde görüş belirtti.
Sebahat Yılmaz: “Kızım kısa sürede başarıdan başarıya koştu”
Anne Sebahat Yılmaz ise diğer çocuklarını okutamadıkları için merkeze bağlı Çayca köyünden il merkezine taşındıklarını hatırlattı.
Hacer’in bu sayede atletizmle tanıştığını anlatan Yılmaz, “Kızım köyden geldiğimiz için önceleri okula gitmek istemedi. Atletizm sporunu yapmaya başlayınca okuluna ve arkadaşlarına da alıştı. Kızım kısa sürede başarıdan başarıya koştu. Kızımla gurur duyuyoruz. İnşallah ileride dünya şampiyonu olacak.” diye konuştu.AA
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir