Kütahya çinisi fotoğraflarla tanıtılıyor

1135

Kütahya’da, belediye ile Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği işbirliği ile “Yaratıcı Şehirler Ağı’nda Dünyanın Çinisi Kütahya” konulu fotoğraf sergisi düzenlenen törenle açıldı.
Belediye Başkan vekili Ali İhsan Ertaş, kentteki bir alış veriş merkezinde açılan sergide yaptığı konuşmada, Kütahya’nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na, çini ve folkloru, zanaat ve halk sanatları alanında dahil edildiğini hatırlattı.
Kütahya’nın Yaratıcı Şehirler Ağı’na girerek bir zoru başardığını belirten Ertaş, şunları kaydetti:
“Dünyada bilindiği gibi 2 binin üzerinde şehir var. Kütahya bu şehirler arasında 37. olarak Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmeyi başardı. Kütahya’mızın bu ağa dahil olduğu alan zanaat ve halk sanatları, burada da çinimiz önemli bir yer teşkil ediyor. Burada bu işi asırlardır devam ettiren, günümüzde de atalarından, ustalarından gördükleri şekliyle devam ettiren sanatçılarımızın çok büyük bir emeği, payı var. Onlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çinimizi, tarihi süreci içerisinde ve günümüzdeki şekliyle fotoğraflayıp tanıtmayı amaçlayan Evliya Çelebi Fotoğraf Derneğine de çok teşekkür ediyorum. Bu sergi ile çinimiz inşallah daha da tanıtılmış olacaktır.”
Kuruldukları günden itibaren Kütahya’ya ve Kütahya’daki sanatsal yaşama katkıda bulunmaya çalıştıklarını ifade eden dernek başkanı İsmail Tuncalp ise, “Bu sergimizde Kütahya’mızdaki çiniyi ön plana çıkarmaya çalıştık. Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmeyi başarmış bir şehir olarak Kütahya’nın bu değerini maalesef yeterince tanıtamadığımız kanısındayım. Buradan hareketle Kütahya Belediyesiyle ortaklaşa hazırladığımız proje ile çini eserlerimizden ve çini sanatçılarımızın çalışma yaptığı esnalardan oluşturduğumuz 35 fotoğrafla sergi açtık. Bu sergide hem geçmişte hem de günümüzde yaşatılan çiniyi gün yüzüne çıkarmaya çalıştık.” diye konuştu.
Sergi 22 Nisana kadar izlenime açık kalacak.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir