Kütahya Barosu eğitim faaliyetlerine devam ediyor

1130

Kütahya Barosunun, avukatlık mesleğinin geliştirmek, meslek içi eğitim ve bu yöndeki seminerler ile değişik konulardaki uzmanlık eğitimlerine devam ettiği bildirildi.

Kütahya Baro Başkanı Ahmet Atam, yapmış olduğu yazılı açıklamada, Kütahya Barosu olarak 20 gün içerisinde Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi ile 1 günlük CMK semineri, yine TBB ve Dokuz Eylül Üniversitesi ile 4 gün süren bilirkişilik temel eğitimi, Baromuz ve Hacettepe Üniversitesi iş birliği ile 3 gün süren arabuluculukta uzmanlık eğitimi ve Başkent Üniversitesi ile 8 gün süren arabuluculuk temel eğitimlerini gerçekleştirerek eğitime verdiğimiz önemi bir kez daha sergiledik” dedi.

Avukatlık Kanununun 76. maddesinin barolara avukatlık mesleğinin geliştirmek gibi bir görev yüklediğini hatırlatan Atam, şunları kaydetti: “Bu nedenle Baro Başkanı olduğum Ekim 2014 yılından bu yana şahsım ve yönetim kurulumuz olarak gerek meslektaşlarımızın meslek içi eğitim ve bu yöndeki seminerlerine, gerekse değişik konulardaki uzmanlık eğitimlerine ağırlık verilmiştir. Yine 2014 yılında kurduğumuz staj eğitim merkezimiz eğitimlerine devam etmekte olup stajyer avukatlarımıza dört aya yayılmış şekilde 120 saatlik bir eğitim uygulanmakta, bu eğitim sonunda bir tez konusu verilip bunun hazırlanması ve kabul görmesi neticesinde mezun edilmektedirler. Biliyoruz ki eğitim hayat boyu devam eden bir süreçtir. Karşılaşılan yeni durumlar, değişen mevzuatlar ve ortaya çıkan yeni uyuşmazlıklar eğitimi bir ihtiyaç olmaktan öteye zorunluluk olarak karşımıza çıkarmaktadır. Eğitimden uzak kalmak durağanlığa, yetersizliğe ve başarısızlığa sebep olacağının bilincindeyiz. Özellikle insan ilişkilerinden kaynaklı ve öznesi insan olan, adalet ve hakkaniyet ilkelerinin erişilmesinin amaçlandığı bir meslek dalı olan avukatlıkta hukukçunun iyi yetişmiş olması gerekli olup, zamana bırakılamaz, kervan yolda düzülür denilemez, piyasanın ayıklayacağı, iyiyi, kötüyü zaman içerisinde kendisinin seçeceği hiç bir şekilde düşünülemez.

Atam, eğitimlerin bundan sonra da devam edeceğini sözlerine ekledi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir