DPÜ’den ‘Kütahya’ya Değer Katanlar’ ödül gecesi

1205

Kütahya’da, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörlüğü tarafından, üniversitenin 25. yıl etkinlikleri kapsamında, ‘Kütahya’ya Değer Katanlar’ ödül gecesi programın düzenlendi.

Hezar Dinari Kültür Merkezindeki program, üniversitenin tanıtımının yer aldığı bir videonun izletilmesi ile başladı.

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, burada yaptığı konuşmada, Dumlupınar Üniversitesinin çeyrek asrı geride bıraktığını ve bu süreç içerisinde 130 bin mezun verdiğini söyledi.

DPÜ’nün, varlığıyla Kütahya’ya ve Türkiye’ye birçok değer kattığını dile getiren Prof. Dr. Gören, şöyle konuştu: “Üniversite olarak sadece eğitim ve öğretimle uğraşmayı yeterli görmüyoruz. Biz üniversite olarak şehrin sanatına, kültürüne de dokunmak istiyoruz. Kütahya’yı çok seviyoruz ve sevgi ekmeye çalışıyoruz. Çünkü sevgi ektiğimiz yerde sevinç büyüyecek, biliyoruz. Kütahya, çinisi kadar çınarlarıyla, pınarlarıyla da muhteşem bir şehir. Kütahya, Çanakkale’nin ruhunu barındıran Dumlupınar’ıyla kahraman bir şehir. Kütahya, en az Amasya kadar, en az üç Safranbolu kadar, en az beş Beypazarı kadar tarihi bir şehir. Kütahya, en az Bursa kadar Osmanlı, Konya kadar Selçukludur. Konya ne kadar Mevlana ise Kütahya da o kadar Mevlana’dır. Kütahya, en az İstanbul kadar, ‘Sana dün bir tepeden baktım ey aziz Kütahya’ demeyi hak eden bir şehir. Kütahya, hikayesi olan, kadim bir şehir. Taşı toprağı altın, havası buram buram Anadolu kokan bir şehir. Dumlupınar Üniversitesi, vefalı, yerli, milli ve değerlerine sahip çıkan bir üniversitedir. Dumlupınar Üniversitesi Kütahya, Kütahya da Dumlupınar’dır.”

Üniversite yönetimi olarak kente değer katmaya devam etmek için etkinlik düzenleme kararı aldıklarını da ifade eden Prof. Dr. Gören, “Kentin ulusal ve uluslararası tanınırlığını sağlayan kişi, kurum ve kuruluşlara karşı duyarlı olmak için ‘Kütahya’ya Değer Katanlar’ ödül gecesini düzenledik. Bugün burada, ödül alanların büyük çoğunluğu, duyurusunu yaptığımız programımıza, Kütahya’ya değer kattığına inanılarak önerilen isimler arasından oluşmaktadır. Burada en az ödül alanlar kadar ödül almayı hak edenlerin de olduğunu biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Gören, üniversitenin 25. yıl etkinliklerinin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Daha sonra, Kütahya’yı ve üniversiteyi yurt içinde ve yurt dışında temsil ederek kente değer sağlayan kişiler ile kurum ve kuruluş temsilcilerine ödülleri Vali Ahmet Hamdi Nayir, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Bülent Tatkan, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Prof. Dr. Gören ve diğer protokol mensuplarınca takdim edildi.

Program, DPÜ tarafından, Kütahya türkülerinin seslendirildiği ve kentin tarihi mekanlarını tanıtan video klipin izlenmesi ile sona erdi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir