Öğrencilerden kuş ve sokak hayvanlarına sıcak yuva

1144

Kütahya’da, soğuk havalarda barınma ve beslenme konusunda güçlük çeken kedi, köpek ve kuşlar için öğrenciler tarafından tasarlanan yuvalar park ve bahçelere yerleştirildi.

Soğuk kış günlerinin başlamasıyla birlikte Kütahya’da bir özel eğitim kurumunun öğrenci ve öğretmenleri sokak hayvanları için kendi elleriyle kuş evleri ile barınak yaptı.

Kuş evlerini Müderris Mahallesinde bulunan bir parktaki ağaçlara asan öğrenciler ve öğretmenleri barınakları da Sazak, Çamlıca ve Kent Ormanı mevkilerine yerleştirerek sokak hayvanları için mama da bıraktı.

Kurumun Kurucu Müdürü Murat Karaca, gazetecilere yaptığı açıklamada, kurum olarak sokak hayvanlarının beslenme ve barınmaları için projeler ürettiklerini belirtti.

Soğuk günlerde sokak hayvanlarına destek olmak için kuş evleri ve kedi ve köpek barınakları hazırladıklarını dile getiren Karaca, “Bu soğuk günlerde minik hayvanlara bizim de desteğimiz olsun diye çalışıyoruz. Kurum olarak bizim yapmış olduğumuz projelerin yanı sıra öğrencilerimizin de duyarlılığıyla ve onların desteğiyle kuş evleri ve kedi ve köpekler için barınaklar hazırladık. Bugün bunları kentimizin dört farklı noktasına yerleştiriyoruz. Burada emeği geçen tüm öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da öğrencilerin etkinliğine katılarak duyarlılığından dolayı eğitim kurumunu ve öğrencileri tebrik ettiğini söyledi.

Belediye sağlık işleri müdürlüğünün de benzer çalışmalarının olduğunu ifade eden Saraçoğlu, şunları kaydetti:

“Belediye olarak sokak hayvanları için yapmış olduğumuz en büyük çalışmalarımızdan bir tanesi hayvan barınağımızı 15 bin metrekareden 55 bin metrekare gibi büyük bir alana çıkardık. Bu projemiz artık bitme aşamasında. Sokak hayvanlarını korumak sadece belediyenin veya bir görevi olmadığını, herkesin bu hayvanlarımıza sahip çıkması gerektiğini belirtmek istiyorum. Herkes bir hayvanı sahiplenirse bence sokak hayvanı diye bir hayvan kalmaz. Sorunu kökten çözmüş oluruz.”

Sokak hayvanlar için barınak ve yuva yapımı projesini hazırlayan öğrenci Sema Nur Günay da projenin öğretmenleri ve arkadaşları tarafından destek gördüğünü ve gece gündüz çalışarak kendi elleriyle yapmış oldukları yuva ve barınakları yerlerine yerleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir