Kütahya’da ‘Medeniyet Öncülerimiz’ söyleşisi

1257

İHH Kütahya İnsani Yardım Derneği Genç İHH Başkanlığı tarafından, ‘Medeniyet Öncülerimiz’ konulu söyleşi programı düzenlendi.

Dernek binasında gerçekleşen söyleşiye TRT Diyanet’te Kitap Oku-Yorum programını sunan Halil İbrahim Uzun ve Mustafa Toprak konuşmacı olarak katıldı.

Halil İbrahim Uzun, burada yaptığı konuşmada, yurt genelinde yaptıkları söyleşilerde, medeniyet öncülerinin hayatı, edebi yönü ve ahlaki değer yapılarından oluşan örnekler sunduklarını belirtti. Söyleşilerde özellikle cumhuriyet sonrası medeniyet öncülerinden Ahmet Hamdi Tanpınar, Yahya Kemal, Nurettin Topçu, Necip Fazıl Kısakürek gibi şahsiyetlerin yanı sıra dünya genelinde çeşitli medeniyet öncülerinden de bahsederek, büyük arayış içerisinde olan gençlere bir yol çizmeye çalıştıklarını dile getiren Uzun, “Temel amacımız bu. Sadece edebi fikirleri değil, edebi fikirleri uyguladıkları asiyonları da çok önemli. Sadece kalıplaşmış, sadece fikir üreten değil, bu fikirleri eyleme geçiren bir gençlik için elimizden geldiğince gayret ediyoruz.” dedi.

TRT Diyanet’te yayınlanan ‘Kitap Okuyorum’ programını yaptıktan sonra yurt genelinde yaklaşık 250 söyleşiye katıldıklarını ifade eden Mustafa Toprak, “Cumhuriyet sonrası medeniyet öncülerimizin yanı sıra Aliye İzzet Begoviç gibi kişilerin de hem ebedi, hem ahlaki, hem de hayata dair kattıkları şeyleri de gençlerle buluşmalarımızda anlatıyoruz. Biz sadece okuyan, okuduğuyla kendine kalan genç tasviri yapmıyoruz. Hayata katılan, hayata yön veren, hayatı sahiplenen, katma değer yaratan genç üzerinde duruyoruz” diye konuştu.

Uzun ve Toprak’a söyleşi sonrası çeşitli hediyeler takdim edildi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir