Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası

1133

Kütahya İl Sağlık Müdür vekili Dr. Ahmet Emrah Çamköy, Türkiye’de yürütülen başarılı kontrol çalışmaları ile tüberküloz hasta sayısının her yıl yaklaşık yüzde 7 oranında azaldığını bildirdi.

Çamköy, 69. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası dolayısıyla düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasının ödül dağıtımları için Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, verem hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl etkinlik düzenlendiğini belirtti.

Verem hastalığının 2005’lerden 2016’lara gelindiğinde 20 binin üzerinde olan verem hastası sayısının 13 binlere düştüğünü dile getiren Çamköy, şunları kaydetti:

“Ülkemizde her yıl ocak ayının ilk pazar günü ile başlayan hafta “Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” olarak belirlenmiştir. Verem Hastalığı, insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen halen tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Halk arasında ‘verem’, ‘ince hastalık’ olarak bilinen, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen dünyada tüm ölüm nedenleri arasında 9’uncu sırada yer almaktadır. Ülkemiz, teşhis ve tedavi başarı oranının yüksek olması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesinde hastalığın en az görüldüğü ülkeler arasındadır. Ülkemizde yürütülen başarılı kontrol çalışmaları ile tüberküloz hasta sayısı her yıl yaklaşık yüzde 6-7 oranında azalmaktadır. Ülkemizde tüberküloz hastalığının teşhis ve tedavisi tüm sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar, bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara ulaştırılmaktadır. Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. Erken teşhis ve düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerinize bulaşmasını önleyebiliriz.”

Daha sonra yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir