Tarihçi İlber Ortaylı Kütahyalılarla buluştu

1106

Kütahya Belediyesi kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Cansu Canan ile Buluşmalar’ programında ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Kütahyalılarla bir araya geldi.

Hezar Dinari Kültür Merkezindeki programa Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ertaş, Vali Yardımcıları Sedat Oktar ile Ali Bezirgan, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, STK Temsilcileri, protokol üyelerinin eşleri, bazı daire müdürleri, vatandaşlar ve çok sayıda genç katıldı.

Türkler ve Türklerin Tarihi konulu programda öncelikli gündem Kudüs oldu.

“KUDÜS 1980’DE BAŞKENT İLAN EDİLDİ”

Kudüs’te yaşanan son gelişmeleri değerlendiren İlber Ortaylı, “Şunu biliniz ki 80’den itibaren Kudüs resmen İsrail parlamentosunda ebedi başkent olarak ilan edildi. Zaten bütün bakanlıkları oraya taşımış. Devletler diyorlar ki; ‘Biz büyükelçilikleri taşımıyoruz; çünkü Birleşmiş Milletler bu kararı tanımıyor.’ Öbürü de diyor ki; ‘Tanımazsan tanıma, benim başkentimi sana mı soracağım?’ Bunlar da diyorlar ki; ‘Biz sefaretleri tanımayız.’ Külfet değil 45 dakika mesafe o kadar. Amerika buna rağmen birkaç senedir ‘Acaba biz oraya gitsek mi, gelsek mi?’ Arsa alıyor söylüyor. Bu adam reklamı çok seven bir adam. Katiyen cahil değil, Amerikan ölçülerinde okumuş bir adam. İster beğen, ister beğenme. Beğenmemeniz iyidir; ama dikkatinizi arz ederim biz de onlara dönüyoruz, farkında mısınız? Türkiye’nin münevver çocuğu Amerikan münevverine benzemeye başladı çok uzun zamandır. Bir kere Türkçe bilmiyorsunuz, telaffuzunuz bozuk. Ondan sonra hiçbir şekilde ikinci bir dille birinciyi bağlamayı bilmiyorsunuz ve tarih, coğrafya bilgisi kıt gençlerimizde” dedi.

“TRUMP REKLAM HASTASI BİR ADAM”

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı şeklindeki açıklamalarını değerlendiren Prof.Dr. İlber Ortaylı, “Bu adamın reklam hastalığı var. ‘Ben her şeyi yaparım, benden öncekiler beş para etmez, benden sonra gelenler zaten ne idiği belirsiz insanlar olacak, onlar ne yapıyor ise ben tersini yaparım’ diyor. Bu kafada insanlar toplumda çoktur. Trump onların temsilcisidir. ‘Ben oraya taşırım sefaretimi’ diyor. Çoğu Amerikalı hatta Trump’ın kendi de dahil bunun ne olduğunu anlayacak adamlar değiller. Kudüs nedir? Kudüs’ün dinler için anlamı nedir, öbür dinler bakımından nedir, bunu bilecek adamlar değiller. O orada sempati topluyor kendine halbuki burada ortalığı karıştırıyor. Bugün Avrupa Birliği karşı çıktı. ‘Ben bunu böyle yaparım diyor siz bana itaat edeceksiniz.’ Hiçbir zaman Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı İmparatorluğu’nu yenilmez bir kuvvet olarak görmedi. Yenilmedi; ama yenilmez kuvvet olarak görmedi. İkisi çok farklı şeydir. Büyük devlet istemediğini yaptırtmayabilir; ama her istediğini yaptıracak diye bir şey yok. İngiltere mazide böyle salaklıklar yapmadı; ama Amerika yapıyor. Çünkü küçümsemek için söylemiyorum; ama birisi küçük insanların kurduğu bir devlet” diye konuştu.

“TÜRKİYE AKILLI OLMAK ZORUNDA”

Türkiye’nin bir barut üzerinde oturduğunu ifade eden Ortaylı, “Burayı idare etmek kolay değil. Bir şeyi unutmayın; dünyada en son vatan edinen biziz. Yani 11. asırda buraya gelmek ne demek biliyor musunuz? Geldiğiniz yer çöl de değil Afrika’nın köşesi de değil. Burası basbayağı kocaman imparatorluğun kurulduğu, milletlerin, kiliselerin, dinlerin yaşadığı bir dünya. Dahiyane bir şekilde buraya nüfuz ettik. İdareciliğimizle dağları bile işgal ettik aşiretlerimizle. İyi güzel de millet bunu daha unutmadı. Türk idarecisi ve Türk halkı son derece stratejik davranmak zorundadır. Düşüncenizde, politikanızda ve her şeyinizde çok yazık olur. Şimdi geçiyorum benim çocukluğumda kuru bayır olan yerlerde fabrika üzerine fabrika kurulmuş. Bu kadar malı olan insan biraz dikkat eder. Akıllı olmak zorundasınız” şeklinde konuştu.

“100 SENE YAŞAYAN ANLAŞMA YOKTUR TARİHTE”

İlber Ortaylı son dönemin en çok tartışılan konularından birisi olan Lozan Barış Antlaşması hakkında da konuştu. Ortaylı, “Lozan’ın tekrar gündemde olmasının bazı nedenleri var. Montrö’den sonra İstanbul Boğazı’nın hali feci pislik içinde. Lozan da öyle okullar çok önemli bir sorun ve o okullardan herkes şikayetçi. Her şeyden evvel Lozan zabıtlarını okuyarak korkutsunlar. Bir sürü arkadaşlar var böyle tarih marih yazıyorlar Lozan’dan haberleri bile yok. 100 sene sonra Lozan sonuçlanacak diye bir şey yok, saçma. 100 sene yaşayan anlaşma yoktur tarihte. Yüz sene çok uzun bir zaman; ama zaten böyle bir hüküm yok, uydurmasınlar” dedi.

Program Vali Ahmet Hamdi Nayir ile protokol üyelerinin Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Cansu Canan’a hediye takdimiyle sona erdi.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir