Kalp damar cerrahisi kalbe komşu dev tümör çıkardı

1252

Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi ekibi başarılı bir operasyonla kalbe komşu, tıp literatüründe az rastlanan dev bir tümör çıkardı.

Adını ilk defa yapılan ve önemli büyük ameliyatlarla duyuran Kalp Damar Cerrahisi ekibi bu defa da bir hastadan kalp tümörü çıkarılması ve 4 Damar Bypass Koroner Ameliyatını aynı seansta yapmayı başardı.

Kalp damar cerrahi servisine kalp rahatsızlığı şikayetiyle başvuran Ali Rıza Öztuna isimli hastaya tıp literatüründe az rastlanan bir durum olan kalp komşuluğunda-sağ akciğerde kitle ve 4 damar bypass ameliyatı aynı seansta yapıldı. Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinden Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural, Op. Dr. Aslı Gözüaçık, Op. Dr. Engin Akgül, Op. Dr. İ. Fevzi Özdomoniç, Yrd. Doç. Dr. Sinan Erkul, Op. Dr. Gülen Erkul’dan oluşan ekip tarafından başarı ile gerçekleştirildi.

Yapılan ameliyatta hastadan 12 cm en ve 17 cm boyutlarında kalp komşuluğunda bulunan dev bir tümör çıkarılırken, aynı seansta hastaya ayrıca 4 damar bypass ameliyatı yapıldı.

Ameliyat sonrasında yoğun bakıma alınan hasta erken dönemde servise alınarak tedavisinin ardından taburcu edildi.

Hekimler tarafından yapılan açıklamaya, hastadan çıkarılan tümörün kitle büyüklüğünün tıp literatüründe nadir bir olgu olduğu belirtildi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir