TKDK’dan 49 yatırımcıyla sözleşme

1379

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kütahya İl Koordinatörlüğü, “IPARD II Programı” birinci başvuru çağrı ilanı kapsamında destek almaya hak kazanan yatırımcılarla ilk sözleşmeleri imzaladı.

1 MİLYAR EURO’LUK HİBE

IPARD-2 fonunun 2014 ile 2020 yıllarını kapsadığını kaydeden TKDK İl Koordinatörü İhsan Kaymak da, fon kapsamında yaklaşık 1 milyar Euro’luk hibe verileceğini söyledi.

2020 yılı sonuna kadar toplamda 1 milyar Euro’luk hibenin, 800 milyon Euro’luk kısmının Avrupa Birliği tarafından destekleneceğini ifade eden Kaymak, “IPARD-2’nin ilk sözleşmelerini bugün imzalamaktan dolayı gurur duyuyoruz. Kütahya olarak bugün 49 sözleşme imzaladık. TKDK’nın kurulmuş olduğu 42 ilin içerisinde, en fazla proje alan 11’inci il Kütahya. Bundan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İlk sözleşmeleri bugün imzaladıktan sonra kurumumuz, 122 milyon Euro’luk yeni çağrıya çıktı. Süt ve et işlemeye, soğuk hava depoları, meyve ve sebze işleme paketleme tesislerinin projelerini de Eylül ayı itibariyle kabul etmeye başlayacağız. Projelerin Kütahya’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“KÜTAHYA TKDK’NIN BAŞARISI SEVİNDİRİCİ”

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, imza töreninde yaptığı konuşmada, tarım ve hayvancılığın her ülkenin önem verdiği konuların başında geldiğini belirtti.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumlarının 42 ilde kurulduğunu, Kütahya’nın da bu iller arasında yer alarak en çok proje alan il açısından 11’inci sırada yer aldığını hatırlatan Nayir, şöyle konuştu: “TKDK 42 il içerisinde kurulmuş. Ne güzel ki bir tanesi de Kütahya’mıza hizmet vermekte. Bu 42 ilin içerisinde 11’inci sırada olmak bizleri sevindiriyor. Ama bununla yetinmemeliyiz. Daha da ileri seviyelere çıkıp, bizim önümüzdeki 10 ilin de yerlerinde gözümüz olması gerektiğini, hedeflerimiz arasına koymuş olalım. Bizler, buradaki gayretlerin sonucunda insanların cebimize girecek olan paranın, bir katma değer olduğunu biliyoruz. Yapılacak her gelişme, ülkemiz ve ailelerimiz için yeni teknolojiye sahip olmak büyük fırsatları ortaya çıkaracaktır. Buradaki sözleşme dosyası tesliminde, ikinci bir çağrının da varlığının açıklanması bizler için güzel bir durum. İllerin kotası yok. İller kendi hazırladıkları projelerin başarısına göre, bu pastadan pay alıyorlar. Eğer biz 11’inci sıraya gelmişsek, demek ki bizim tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşımızda usulüne uygun dosyalar hazırlayarak buraya gelmişler. Aynı zamanda, buradaki idari mekanizma da onlara iyi yol göstermiş ki, başarıyı elde edebilmişiz. Bu başarının artarak devam etmesi lazım.”

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Çalışmaların Kütahya’yı birçok açıdan etkileyeceğini de kaydeden Nayir, “Kütahya bir tarih, sanayi, kültür şehri aynı zamanda kuvvetli tarım ve hayvancılığı olan bir şehir. Biz her taraftaki eksikliği fark edip onu gidermeye çalışıyoruz. Bu alandaki yeni yatırım ve teknoloji eksiliğimizi de elde etmek için, bir taraftan kendi sermayeleriniz, bir taraftan da devletimizin kendi bütçesinden koyduğu paylar ve bize açılmış olan Avrupa Birliği gibi paylardan istifade ederek çalışmalarımızı yürütmemiz lazım. Sözleşmelerin hazırlanıp, bu noktaya kadar gelmesinde sizlerin ve sizlere destek verenlerin emeğini tebrik etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“TARIM BAKANLIĞI KÜTAHYA’YA ÖZEL BİR ÖNEM VERİYOR”

TKDK’nın güzel bir organizasyon gerçekleştirdiğine ifade eden AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı ise, Kütahya’nın her alanda değişim gösterdiğini söyledi.

Tarım ve hayvancılığın Kütahya’nın başlıca geçim kaynakları arasında yer aldığını belirten Nazlı, şunları söyledi: “Bu yüzden tarım ve hayvancılığı biz de gücümüzün yettiği kadar destekleme gayreti içerisindeyiz. İçinde bulunduğumuz TKDK binası, Türkiye’nin sadece 42 ilinde var. Kurumumuz Kütahya’ya ve Kütahyalılara başarılı bir şekilde hizmet ediyor. Kütahyalı hemşerilerimiz de tarım ve hayvancılıkta kendilerini geliştirip yenilemede çok başarılılar. Bu kadar çok proje talebi yapmak demek, tarımı daha bilimsel yönle yapmak demek. Gelişmeleri yakından takip ediyor olmak demek. Kendimizi geliştirdikçe ekonomimizin de büyüdüğünü görmüş olacağız. Tarımsal anlamda gelişimini tamamlamış olan illerin, kalkınma da öncü olduğunu görüyoruz. Tarım Bakanlığımız Kütahya’ya özel bir önem gösteriyor. Kütahya Türkiye’de manda üreticiliği desteği arasında 13 ilden bir tanesi olmuştu. Kütahya adına çok önemli adımlar atıyoruz. Hayvancılığın da gelişimi açısından çok önemli.”

Konuşmaların ardından yatırımcılarla sözleşmeler imzalandı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir