Macaristan Büyükelçisi Gabor Kiss’den anlamlı iftar

1272

Macaristan Büyükelçiliği, Türk ve Müslüman geleneklerine gösterdiği saygı çerçevesinde iftar yemeği verdi.

İftar programına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki , TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof.Dr Vural Kavuncu, eşi Deniz Kavuncu, Güral Şirketler Gurubu Başkanı ve Macaristan Fahri Başkonsolosu İsmet Güral eşi Nesrin Güral, Demet Sabancı Çetindoğan ve Türkiye’nin değişik illerinden diplomasi, siyaset, sanat, akademi, iş camiası, sivil toplum kuruluş temsilcilerinden katılım oldu.

İftar programı öncesi Macar Kültür ve Dostluk Derneği Başkanı Dr. Erdal Şalikoğlu kısa bir Türk Halk Müziği konseri verdi.

Ahmet Hamdi Akseki Camii’nin müezzini Hafız Cihad Bodur’un Kur’an- Kerim tilaveti sonrası ezan ile iftar açıldı.

İftar programına yoğun programları nedeniyle katılamayan Başbakan Binali Yıldırım ile TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın teşekkür ve tebrik telgraflarının okunmasından sonra bir konuşma yapan Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Türk ve Macar dostluklarının sağlamlığı üzerine mesajlar verdi. Kiss, İslam dinine saygılı bir Avrupa ülkesi olduklarını söyledi. Gabor Kiss, ülkesinde İslamiyet’in tam bir özgürlük içinde yaşanabildiğini anlattı ve ünlü Macar Müslüman yazar Gyula Germenus’un hayatından örnekler verdi.

Seçkin davetlilerin katılımıyla yapılan iftar programı sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TMBB Sağlık Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Vural Kavuncu, Deniz kavuncu Macaristan Fahri Başkonsolosu İsmet Güral ,Av Nesrin Güral ile Macaristan Büyükelçisi Gabor Kiss,Dora Kiss hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir