‘Çinide KDV oranı düşürülsün’

1529

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın Çiniciler Odası ile bir araya geldiği toplantıda bir konuşma yapan AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, çinicilik sektöründe KDV oranının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Milletvekili Tan, Belediye Sosyal Tesislerindeki toplantıda yaptığı konuşmada, “Çinicilik Kütahya’nın ekonomisidir. Kütahya’da bu anlamda kültür ve sanat merkezidir” dedi.

Çinicilikle 6 bin eve, 812 çini ustasına imkan sağlandığına dikkat çeken Tani şunları söyledi: “Bununla beraber çini sanatımızı gelecek nesillere taşınması söz konusu olacaktır. Bizim şuandaki mevcut çinicilikteki katma değer vergisi oranımız yüzde 18’dir. Bugün lüks tüketim mallarının malzemelerinin KDV oranının da yüzde 18 olduğunu düşündüğümüzde bunun bir hayli büyük KDV oranına tekabül ettiğini biliyoruz. KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi noktasında sizlerden ricamız var. Bu tabi ki hem çinicilik sektörünün gelişmesine hem de sanatın bundan sonraki nesillere aktarılması anlamında çok büyük bir etki yapacaktır. KDV oranının düşmesi Türkiye’nin gelirlerinin düşmesine de vesile olmayacak; şuanda yüzde 85’ler hatta 90’lar mertebesinde kayıt dışı bir sektör halindeyiz. Kayıt dışının önüne geçilmesi gelir vergisi, kurumlar vergisi, sosyal sigortalar primi anlamında devletin kayıt içine girdikten sonra gelirinin daha da artacağını çok net şekilde söyleyebiliyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili desteklerinizi bekliyoruz.”
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir