DPÜ’de İsrail protestosu

127

İsrail’in Refah’a yönelik saldırıları, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) öğrencileri tarafından protesto edildi.

Üniversitede bir araya gelen yüzlerce öğrenci, sloganlar eşliğinde yürüyüş yaptı, İsrail’i protesto etti.
DPÜ öğrencisi Muhammet Ali Malgaç, yürüyüşün sonunda DPÜ Filistin İnisiyatifi adına yaptığı açıklamada, 8 aydır devam eden ve günden güne artan zulmü, soykırımı kınamak için toplanmadıklarını, artık kınama zamanının geçtiğini, üniversitelerde, kampüslerde, dersliklerde, meydanlarda ve ulaşabildikleri her yerde kalben buğz etmenin ötesine geçip, harekete geçmenin zamanın geldiğini söyledi.
Filistin davasının bulunulan her alanda yaşatılması gerektiğini belirten Malgaç, şöyle devam etti: “Biliyoruz ki, artık dünyanın dört bir yanı Filistin’dir. Titreyen her yürek, haykıran her dil Filistin için eylemdedir. Bizler bu davayı sadece yüreklerde ve dillerde değil, hayatımızın her alanında, şu an içerisinde bulunduğumuz kampüsümüzde, yarın içerisinde bulunacağımız iş yerimizde ve yetiştireceğimiz nesillerde yaşatmak zorundayız. O zaman, bugünü bir milat bilip, Aksa’nın bahçesinde, özgür Filistinli kardeşlerimizin evlerinde tekrardan bir araya geleceğimiz güne kadar, durmadan, yorulmadan, inancımızı kaybetmeden ve dünyevi kaygılar gütmeden bu davanın birer fertleri olacağımıza hep birlikte söz verelim. Bir Müslüman, bir insan olarak verdiğimiz bu sözü yerine getirebilmek adına, atacağımız ilk adımımız, dünyayı sermayesiyle yönetebileceklerini düşünen bir avuç Siyoniste ders vermek olsun! Özellikle, üniversitemiz içerisinde bulunan, kantinlerimizi zulme ortak hale getiren markaları tıpkı, Allah resulünün yapmış olduğu gibi, Müslüman ve insan olmanın verdiği sorumluluk gereği boykot edelim.”
Bütün dünya ve bütün insanlığın zulme karşı bir arada olduğunu da kaydeden Malgaç, “Eylemden ne olur demeksizin, her gün ve her saat Filistin için ribatta olan insanlık, devletleri harekete mutlaka geçirecektir. Bunun örneği geçtiğimiz hafta, 3 Avrupa ülkesi olan İrlanda, İspanya ve Norveç’in Filistin’i özgür bir devlet olarak tanımasıydı. Bundan sonra ne olacak biliyor musunuz? Biz inanıyoruz ki, bu eylemlerimiz çığ gibi bütün meclisleri saracak ve bütün devletler Filistin’i özgür bir devlet olarak tanıyacak. Ancak, bu bir son değil. Aksine yeni bir dünyanın başlangıcıdır. Ve biz yine inanıyoruz ki bundan bir sonraki gerçek, başkenti Doğu Kudüs değil, bizatihi Kudüs’ün kendisi olan ve içerisinde herkesin barış içinde yaşadığı Filistin devletidir” diye konuştu.
Yürüyüşe bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.
MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir