ZORUNLULUK YARIN BAŞLIYOR

205

Ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması yarın başlıyor. Ülke genelindeki tüm ticari araçların kış lastiği takması gerekiyor.

Kış şartlarının kendisi hissettirmeye başladığı bugünlerde insanlar kadar araçların da kışa hazır hale getirilmesi gerekiyor. Araçlar için yapılacak kış hazırlıklarının başında ise kışlık lastikler geliyor.

Kar yağışı olmadan da kış lastiğinin kullanılması tavsiyesinde bulunan uzmanlar, kış lastiğinin büyük öneme sahip olduğunu vurguluyor.

Kar yağışı olmadan da kış lastiğinin kullanılması tavsiyesinde bulunan uzmanlar, ikinci el lastik kullanımında dikkat edilecek hususlar ve bir lastiğin en fazla 5 yıl kullanılması gerektiğini vurguladı.

Yarından itibaren zorunlu hale gelecek kış lastiğinden dolayı lastikçiler de günlerdir yoğunluk yaşıyor. Kış lastikleri için son günü bekleyenler ise bu yoğunluğun daha da artmasına neden oluyor.

Ticari araçlarda yarın başlayacak uygulamayı dikkate almayıp lastiklerini değiştirmeyenlere 2.568 lira ceza kesilecek. Ceza miktarı yeni yılla birlikte artacak.

Tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunluluğu bulunurken özel otomobiller için ise yasal zorunluluk olmasa da kış lastiği kullanımı öneriliyor. Kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması, 1 Nisan 2024 tarihinde sona erecek.

RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir