Elektrikli otobüs dönemi başlıyor

729

Kütahya Belediyesi ile ASELSAN arasında yapılan protokol kapsamında Kütahya’da hizmet vermeye başlayacak elektrikli otobüs sisteminin hızlı şarj istasyonlarının kurulumu için başlatılan çalışmaları başladı. Hızlı şarj özelliğine sahip 5 otobüsün bu yıl içerisinde hizmete gireceği bildirildi.

Türkiye’de Samsun’dan sonra Kütahya’da hayata geçirilecek olan hızlı şarj özelliğine sahip elektrikli otobüs sisteminin hızlı şarj istasyonlarının kurulumu için çalışmalar başladı.
Planlanan çalışmalar kapsamında 5 elektrikli otobüs için Zefertepe ve Yoncalı Mahallelerine iki hızlı şarj istasyonu kurulacak. Kütahya Belediyesi, elektrikli otobüs sistemiyle egzoz gazını ortadan kaldıran, karbon salınımını azaltan, çevre temizliğine büyük katkı sağlayan, tasarruflu ve konforlu sistemle mevcut toplu taşıma sistemine destek olacak.
Zafertepe Mahallesi’ndeki hızlı şarj istasyonunun kurulumu için başlatılan çalışmaları inceleyen Belediye Başkanı Alim Işık, “Şu anda Zafertepe Mahallemizde hızlı güneş enerjili elektrikli halk otobüsü şarj sisteminin kurulacağı alan üzerindeyiz. Biri burada diğeri de Yoncalı Mahallemizde olmak üzere iki şarj istasyonunu inşallah 5 otobüsle birlikte bu yıl işletmeye alıp şehrimizdeki toplu taşımaya destek olacak ve sorunların çözümünü rahatlatacak bir alternatif ulaşım sistemini şehrimize kazandıracağız. Şu anda söz konusu sistemle ilgili teknik bilgileri de kendilerinden almak üzere ASELSAN’dan sorumlu mühendisimiz de yanımızda. Şehrimize hayırlı olsun, emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile ASELSAN arasında yaptığımız protokol çerçevesinde hızla imalat çalışmalarına başladık. İnşallah çok yakın bir zamanda tamamlanınca yeni bir uygulamayı şehrimize kazandırmış olacağız” dedi.
Projeden sorumlu ASELSAN mühendisi Serhat Kayık ise, “Şarj istasyonlarının kurulumu için buradayız. 5 otobüs ve 2 şarj istasyonu kurulumu. Biri Zafertepe’ye diğeri Yoncalı’ya olmak üzere iki şarj istasyonu kuracağız. Otobüslerimizin en önemli özelliği hızlı şarj olması. 10-12 dakikada yüzde 20’den yüzde 100’e yakın şarj oluyor. Bu da yolcu indi bindi yaparken ki kısa bir süreye denk geliyor. 80 kilometre menzile sahip otobüsleri ilk defa Samsun’da devreye almıştık, Kütahya ikinci olacak bu konuda” dedi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir