Türkmen Dağı’na 200 keklik bırakıldı

218

Türkmen Dağı’ndaki yaban hayatının çeşitliliğini korumak amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Kütahya Şubesi tarafından 200 keklik doğaya salındı.

“500 KEKLİK DOĞAYA BIRAKILACAK”
200 kekliğin Türkmen Dağı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na salındığını belirten Vali Çelik, toplamda 500 kekliğin bölgeye bırakılacağını söyledi.


“17 YILDA 17 BİN KEKLİK DOĞAYA BIRAKILDI”
Doğal hayatı çeşitlendirmek amacıyla üretilen kekliklerin, doğal yaşam alanlarına bırakıldığını vurgulayan Vali Çelik, geçen sene Dumlupınar’da bin kekliğin ve 2006 yılından bugüne toplamda 17 bin kekliğin doğaya bırakıldığını söyledi.


“KIZILGEYİKLERİN SAYISI 400 ULAŞTI”
Türkmen Dağı Doğal Hayatı Koruma Alanı’nda gerçekleşen etkinlikte konuşan Vali Çelik, bölgenin yaklaşık 12 bin hektarlık bir alana sahip olduğunu ve kızılgeyikleri koruma altına almak için başlatılan sürecin bir parçası olduğunu belirtti. Kızılgeyiklerin yanı sıra birçok farklı hayvan türünün koruma alanında yaşamını sürdürdüğünü aktaran Vali Çelik, popülasyonlarının 400’e kadar ulaştığını ifade etti.


“TÜRKMEN DAĞI AVLANMANIN YASAK OLDUĞU NADİR ALANLAR ARASINDA”
Türkmen Dağı koruma alanının, 438 bitki çeşitliliği ve 43 farklı hayvan türü barındırdığını belirten Vali Çelik, bölgenin avlanmanın yasak olduğu nadir alanlardan biri olduğunu ve av yasağının bölgenin hayvan popülasyonunun gelişmesine önemli bir katkı sağladığını dile getirdi.


“YANGIN RİSKİ ARTTI ORMANLIK ALANLARDAN UZAK DURMALIYIZ”

Yoğun yağışların ardından otların hızla büyümesiyle birlikte yangın riskinin arttığına dikkat çeken Vali Çelik, doğal hayat, ormanlar ve ekosistemi korumak için ormanlık alanlardan uzak durulması gerektiğini belirtti.
Sigara izmaritlerinin doğaya atılmaması konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunan Vali Çelik, ormanları ve doğal hayatı korumanın herkesin sorumluluğu olduğunu söyledi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir