RİSKİ AZALTMAK ELİMİZDE

400

Mevsim normallerinin üzerinde seyredecek sıcak havalarda orman yangınlarının yaşanmaması için Kütahya’da da bir takım tedbirler alındı.

Sıcak hava, yurdun büyük kesimini etkisi altına alırken Kütahya’da da bugün aşırı sıcakların yaşanması bekleniyor. Sıcak havalar ile birlikte orman varlığı bakımından oldukça zengin olan Kütahya’da olası orman yangınları için tedbir alındı.
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü bugün itibariyle yaşanacak aşırı sıcak hava koşulları ve orman yangınları konusunda önemli uyarılarda bulundu. Kütahya Orman Bölge Müdürü Erdal Dingil; “Sıcaklıkların oldukça yüksek olduğu bu günlerde riski en aza indirmek bizim elimizde” diyerek, orman yangınlarına sebebiyet verecek davranışlardan kaçınılması gerektiğini vurguladı.
Aşırı sıcaklıklar nedeniyle orman yangınlarının görülme ihtimalinin yüksek olduğunu belirten Bölge Müdürü Erdal Dingil, “Ormanlarımızın büyük bir bölümü üzerinde bulunduğu coğrafya ve sahip olduğu iklim özellikleri sebebi ile yoğun bir yangın tehdidi altında bulunmakta ve her yıl çeşitli sayıda orman yangını sonucu önemli ölçüde orman varlığı zarar görmektedir. Ormanlarımız yanarken sadece ağaçlar yanmıyor. Koca bir ekosistem de zarar görüyor. Bu nedenle biz insanlar için hayati önem taşıyan ormanlarımızın geleceğini korumak ve insan kaynaklı yangınlara sebebiyet vermemek için dikkatli olalım. Orman içindeki atıkların kızışması (cam, cam kırıkları) orman içi pikniği sonrasında bırakılan atıklar, sigara izmaritleri, yakılan ateşlerin söndürülmeden bırakılması veya gereken özenin gösterilmemesi sonunda parlayan piknik ateşleri, ihmâl ve dikkatsizlik, anız yakma, enerji nakil hatlarının kopması, lokomotiflerin kıvılcımları, çoban ve avcı ateşleri tüm bunlar yangına davetiye çıkartıyor. Tek isteğimiz duyarlılık ve yarınlarımıza sahip çıkmaya gönül veren vatandaşlarımız” dedi.
Orman yangınlarının kontrolü için vatandaşların desteği vazgeçilmez bir unsur diyen Bölge Müdürü Erdal Dingil; “Vatandaşlarımızın Yeşil Vatan için ormanlarımızı korumamıza destek vermeleri, izmarit atma, anız yakma, bahçe temizliği gibi nedenler ile yangınlara sebep olacak davranışlardan kaçınmalarını ve en ufak bir duman gördükleri takdirde Alo 112 ile iletişime geçerek ihbarda bulanmalarını istiyoruz” dedi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir