“Aşalım engelleri birlikte Kütahya” kermesi, Hatay’daki engellilere umut oldu

336

Kütahya Valiliği öncülüğünde, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında düzenlenen “Aşalım Engelleri Birlikte Kütahya” kermesi, depremle sarsılan Hatay’daki engelli bireylere umut olacak önemli bir yardım kampanyasına dönüştü.

Kamu kurumları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, iş insanları, esnaf ve vatandaşların destekleriyle gerçekleştirilen kermesten elde edilen 1,4 milyon lira gelir, bölgeden gelen talepler doğrultusunda akülü tekerlekli sandalyeler, görme engelli bastonları, işitme cihazları ve Çölyak hastalarına özel gıda malzemelerinin temininde kullanıldı.
Malzemelerin teslimi için Kütahya’daki sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve üyeleri, Vali Yardımcısı Mustafa Demir’in başkanlığında Hatay’a hareket etti. STK başkanlarını, Hatay’a Vali Ali Çelik uğurladı.


“ZOR GÜNLER DAYANIŞMAYLA AŞILIR”
Vali Ali Çelik, uğurlamada yaptığı konuşmada, 6 Şubat depreminde ortaya çıkan sıkıntıları azaltmak ve özellikle engelli vatandaşların sorunlarını çözmek amacıyla yürütülen kampanyaya 1 milyon 400 bin TL kaynak toplandığını belirtti. STK’larla yapılan istişareler sonucunda malzemelerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasına karar verildiğini ve her alanda sıkıntı yaşayan engelli vatandaşlara yönelik bir iş bölümü yapıldığını ifade eden Vali Çelik, desteklerinden dolayı tüm Kütahya’ya teşekkür ederek “Zor günler dayanışmayla aşılır, bu durumun en güzel örneği de Kütahya gösteriliyor” dedi.


HATAY’DAN İHTİYAÇ LİSTESİ ALINDI
Kermes kapsamında, Hatay Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile koordinasyon içinde hareket edilerek, öncelikli ihtiyaçlar belirlendi ve bir liste oluşturuldu. Bu doğrultuda, 67 adet akülü tekerlekli sandalye, 14 adet görme engelli bastonu, 1 adet engelli puseti, 1 adet bacak arası ve omurga destekli tekerlekli sandalye, 1 adet oturaklı yürüteç ve 1 adet serebral palsi arabası alımı gerçekleştirildi. İşitme engelli bireyler için ise Biyonik Kulaklı İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği ile işbirliği yapılarak 3 bin 600 adet İşitme Cihazı ve Koklear İmplant Pili, 27 adet işitme cihazı ve işitme cihazı pili, 17 adet koklear implant cihaz ve yedek parçalarının alımı gerçekleştirildi. Kütahya Çölyak, PKU ve Metabolik Hastalıklar Derneği, Aksaray Çölyak, PKU ve Metabolik Hastalıklar Derneği ve Nam Glutensiz Un Mamulleri arasında İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda bir protokol imzalandı. Bu protokol kapsamında, 6 ay boyunca aylık 60 koli gıda malzemesi alımı gerçekleştirilecek. Kütahya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından Kahramanmaraş, Osmaniye, Malatya ve Diyarbakır illerinde faaliyet gösteren 6 engelli spor kulübüne 72 adet eşofman takımı alındı ve kulüplere ulaştırılmak üzere ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine gönderildi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir