“Şehitlik makamına erişmek şereflerin en büyüğüdür”

523

İslam dininde Peygamberlikten sonra gelen en yüce makamın şehitlik makamı olduğunu söyleyen Kaymakam Hasan Çiçek; “Şehitlik, Allah rızası için, din, vatan ve millet uğruna canını vermek demektir. Bu makama erişmek de şereflerin en büyüğüdür” dedi.
14-20 Nisan Şehitler Haftası nedeniyle bir mesaj yayımlayan Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, “Tarih boyunca aziz milletimiz, şehadet şerbeti içerek sayısız kahramanlık destanına imza atmış, hür ve müstakil yaşama kararlılığını en zor şartlarda dahi sergilemiş, vatanseverliğiyle gurur duyduğumuz zaferlere imza atmıştır.
Kurtuluş Savaşında kahraman askerlerimizin kendisinden sayı ve teçhizat bakımından kat ve kat güçlü düşman askerlerine karşı verdiği onurlu mücadeleye tarih şahittir. Mukaddes vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek; bir milletin kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz inançları ve eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, dünyada eşi ve benzeri olmayan bir destan yazmışlardır.
Türkiye’nin dört bir yanından gelerek kutsal vatan toprakları için seve seve canını veren aziz şehitlerimiz, ulusal bütünlüğümüzün en önemli göstergesidir. Vatanımızı kanları, canları pahasına koruyan ; onurumuzu, bağımsızlığımızı tehdit eden, birlik ve bütünlüğümüze kasteden her türlü kalkışmaya, teröre karşı çıkıp bu uğurda canını feda eden tüm şehitlerimize minnet borcumuz ömür boyu ödenemez. Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal vatan topraklarının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmek, gelecek nesillere bu bilinci aktarmak ve bu kutsal toprakları bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde devretmektir. Bunu yaparken de, şehitlerimizin aziz hatıralarını yüreğimizde taşımak ve yaşatmak, onların emaneti olan değerli ailelerine sahip çıkmak; acılarını paylaşmak, ihtiyaç ve taleplerini yerine getirmek bizlerin üzerine düşen milli bir görev, görevin ötesinde büyük bir onur ve vefa borcudur.
Bu duygu ve düşüncelerle ; 14-20 Nisan Şehitler Haftası’nda, mukaddes vatan topraklarımız için, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi terör saldırıları ve 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında da istiklaline kastedenlere karşı kendilerini siper eden tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anar, onları vatan ve millet sevgisiyle yetiştiren anne ve babalarına şükranlarımızı sunarız ” dedi.
AHMET SARI
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir