Vali Çelik: “Ciddi bir vaka artışıyla karşı karşıyayız”

545

Vali Ali Çelik, “Ciddi bir vaka artışıyla karşı karşıyayız. Aldığımız tedbir ve önlemlerin sahadaki karşılığını değerlendirmeli, vatandaşlarımızın tedbirleri uygulamadaki hassasiyetini ve duyarlılığını artırmada neler yapabiliriz sorusuna yanıt aramalıyız” dedi.
Koronavirüs salgınının etkisi ağırlaşıyor. Mart ayından bu yana tüm dünyayı kasıp kavuran salgında vaka sayısı dünya ve Türkiye ile birlikte Kütahya’da da yükselişe geçti. Kütahya’daki son durum Vali Ali Çelik başkanlığında değerlendirildi.

Kütahya’da salgının yayılımını önlemek ve halk sağlığını korumak üzere titizlikle sürdürülen üst düzey tedbir ve önlemler Vali Ali Çelik başkanlığında her hafta yeniden istişare ediliyor.

Vali Çelik başkanlığında her hafta yapılan “Koronavirüs Tedbirleri Toplantısı” kapsamında tedbir ve kararların sahadaki uygulanabilirliği, il genelinde hastanelerin son durumu, denetimler, mevcut çalışmalar ile ilave tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı.

Toplantıya; Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Vali Yardımcısı Aydın Börü, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ile İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş katıldı.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte kapalı alanlardaki bir araya gelmelerin virüsün yayılımını hızlandırdığını kaydeden Vali Ali Çelik, “Ciddi bir vaka artışıyla karşı karşıyayız. Aldığımız tedbir ve önlemlerin sahadaki karşılığını değerlendirmeli, vatandaşlarımızın tedbirleri uygulamadaki hassasiyetini ve duyarlılığını artırmada neler yapabiliriz sorusuna yanıt aramalıyız. Vatandaşlarımız durumun vahametinin farkına varmalı ve birey olarak kendini koruduğu takdirde toplum sağlığını da koruyacağının bilincinde olmalı” dedi.

Salgınla mücadelenin en önemli aşamalarından birinin filyasyon çalışmaları olduğunu kaydeden Vali Çelik, koronavirüs tanısı alan ve temaslı olan kişilerin doğru bilgileri paylaşmasının büyük önem arz ettiğini söyledi. Eksik, yanıltıcı veya gerçeğe aykırı bildirimlerde bulunanlarla ilgili Türk Ceza Kanunu’nun 206. Maddesi kapsamında gerekli işlemlerin yapıldığını kaydeden Vali Çelik, “Takipçi ve ısrarcı olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Maske kullanımı, mesafe ve temizlik kurallarının özellikle bu süreçte hayati önem taşıdığının altını çizen Vali Ali Çelik, ilçe kaymakamlarından sürecin etkin ve sürdürülebilir yönetilmesi için sahada olmaları talimatını verdi.

Temiz hava ve çevre temizliğine de dikkat çeken Vali Çelik, başta okul ve camiler olmak üzere tüm kamu kurumlarının sık sık havalandırılması; İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hijyen ekibi kurularak toplu taşıma araçlarının, servislerin, park ve bahçelerin düzenli periyotlarla dezenfekte edilmesi talimatını verdi.

Vali Çelik, görüş ve önerilerin Hıfzıssıhha Kurulunda değerlendirilerek karara bağlanacağını söyledi.
MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir